اتاق بازرگانی آبادان خواستار فعال سازی گذرگاه آبی بین اروندکنار و عراق شد

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
  • نظرات : بدون دیدگاه

اتاق بازرگانی آبادان بدنبال رفع موانع موجود در مسیر توسعه ی فراگیر منطقه آبادان است و در این راه با ارائه پیشنهادات عملی خود از تمامی طرفیت های موجود بهره می گیرد.

رئیس اتاق آبادان : با توجه به رکود نسبی در صادرات به عراق از مرز شلمچه که بخش بزرگی از ان به تصمیمات دولت عراق باز میگردد پیشنهاد کردیم گذرگاه آبی بین بندر اروندکنار و عراق فعال شود تا از تمرکز گرایی بر مرز خشکی شلمچه پرهیز شود .

مسعود خیاط زاده ؛ رئیس اتاق بازرگانی آبادان در خصوص برنامه های این اتاق در جهت رفع موانع و نیز گشایش دروازه های تازه پیش روی توسعه اقتصادی در گفتگو با روابط عمومی اتاق آبادان گفت: طی ماه های گذشته بویژه پس از شوک ناگهانی قیمت ارزهای عمده خارجی و کاهش بی سابقه ارزش پول ملی ؛ شاهد جهش ناگهانی و لجام گسیخته ی قیمت انواع کالای تولید داخل و ایضا وارداتی بودیم که همین امر باعث شد روند تولید و نیز صادرات ما با وقفه و یا حداقل ؛ با اختلال جدی و پر نوسان روبرو شود.از این روی ؛ با توجه به رسالت و وظیفه ی ذاتی و سرشتی اتاق های بازرگانی که حمایت و تسهیل در امور منجر به تجارت و بازرگانی در سایه تولید ملی و ارزش افزوده و نیز کشف بازارهای تازه است با بهره جویی از نظرات همکارانمان در دپارتمان بخش خصوصی اقتصاد ؛ بدنبال راه کارهایی عملیاتی برای بازگرداندن قطار توسعه اقتصادی به ریل باشیم.

رئیس پارلمان اقتصادی بخش خصوصی آبادان افزود : در شرایط تحریم گسترده اقتصادی ؛ بیش از هر زمان دیگری نیازمند اقتصاد باز و تصمیم سازی هایی هستیم که بخش خصوصی پرچمداری کند. معتقدم بخش خصوصی این ظرفیت را دارد که کلاف سر در گم تولید و صادرات را سامان دهد و با توجه به ساختار نظام بانکی ما که بیشتر به بنگاه داری شباهت دارد ؛ و نیز تصمیم گیری های فوری و فتیر در حوزه اقتصاد از سوی بخش های دولتی ؛ ضروری می بینم که بخش خصوصی و خاصه اتاق های بازرگانی را در تمام سطوح سیاستگذاری های اقتصادی نه تنها سهیم که دارای کرسی های تعیین کننده نمایند.

خیاط زاده با اشاره به منطقه آزاد اروند و نقش ان در توسعه ی حوزه ی اروند گفت: ایجاد منطقه ازاد اروند در آبادان و خرمشهر ؛ ارزنده ترین کاری بود که دولت صورت داده اما این تصمیم شایسته ؛ به شرطی کارآمدی خود را نشان خواهد داد که حیاط خلوت و باغ بهشت فعالان اقتصادی بخش خصوصی بشود. دیر یا زود شاهد تغییر نگرش فعلی به مناطق آزاد از سوی سیاستگذاران دولتی خواهیم بود و در آن صورت است که افق روشن پیش روی آبادان و خرمشهر نمایان خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی آبادان درباره ی استراتژی دیپلماسی اتاق بازرگانی آبادان طی دوره ی مدیریتی خود گفت : بنده و همکارانم در هیئت های رئیسه و نمایندگان از ابتدای آغاز به کار این دوره ؛ بر گسترش دیپلماسی داخلی و خارجی تاکید داشته و داریم. دعوت از سفرای کشورهای دوست و اعلام آمادگی برای تقویت مناسبات تجاری و تسهیل صادرات به بازارهای هدف از جمله کارهای مهم و تاثیرگزار ما بوده و هست. در همین راستا میزبانی از سفرای محترم عمان ؛ برزیل و اندونزی و نیز دعوت از فعالان اقتصادی کشورهای عراق و کره جنوبی و همچنین دعوت و گفتگو با مقامات منطقه ای عراقی و کنسولگری کشورمان در عراق از جمله کارهای بزرگی بوده که با توجه به وضعیت نامناسب اقتصادی و کاهش شدید درآمدهای اتاق بازرگانی ؛ با رشد چشمگیری نسبت به دوره های قبلی مدیریتی این اتاق رخ داده است.

مسعود خیاط زاده با اشاره به دیدار اخیر سرکنسول کشورمان در استان بصره عراق از اتاق بازرگانی آبادان گفت : این نشست در واقع در ادامه ی دیدارهای قبلی بنده با جناب دکتر سیاهپوش چه در بصره عراق و چه در اتاق آبادان بود.ایشان تلاش های فراوانی برای ارتقای سطح همکاری بین فعالان اقتصادی منطقه آزاد اروند و عراق صورت داده اند و با توجه به رکود نسبی در صادرات به عراق از مرز شلمچه که بخش بزرگی از ان به تصمیمات دولت عراق باز میگردد پیشنهاد کردیم گذرگاه آبی بین بندر اروندکنار و عراق فعال شود تا از تمرکز گرایی بر مرز خشکی شلمچه پرهیز شود . به همین منظور به اتفاق هیئتی از سرکنسولگری کشورمان در بصره در ۱۴ آذرماه راهی بندر اروندکنار شدیم تا ضمن مشاهده ی امکانات خدمات بندری و اسکله ی آن ؛ مقدمات طرح خواسته ی خود را از طریق وزارت امور خارجه با پیگیری سرکنسول محترم فراهم نماییم.

رئیس اتاق بازرگانی آبادان در بخش دیگری از این گفتگو افزود : موضوع امکان صادرات خدمات مهندسی از دیگر رایزنی های ما در این دوره مدیریتی هست که بزودی بسته کامل و راهبردی پیشنهادات خود را با کمک و هم فکری سازمان نظام مهندسی و ساختمان آبادان منتشر و مطرح خواهیم کرد. ما به این موضوع واقفیم و اصرار داریم که صادرات معنا و مفهومی بسیار بالاتر و عمیق تر از آن چیزی است که تصور می شود. امروزه صادرات فکر و مدیریت ساخت و ساز در همه ی زمینه های علمی ؛ تجاری ؛ تکنولوژی و صنعتی تاثیر شگرفی بر ثروت ملی کشورها دارد. قرار نیست که صادرات را فقط در انتقال کالا به نقطه ای دیگر ببینیم بلکه خدمات فنی و مهندسی نیز از صادرات مهمی به شمار می رود که ما در اتاق بازرگانی آبادان در پی بازاریابی برای آن هستیم و این موضوع را به جدیت از طریق وزارت امور خارجه و کمک و یاری ده ما در استان های جنوبی عراق یعنی کنسولگری کشورمان در آن کشور پیگیری خواهیم کرد.

گفتنی است بندر اروندکنار در ۴۲ کیلومتری آبادان و در منتها الیه رودخانه اروندرود واقع شده و در گذشته های نچندان دور بعنوان بندری مهم و پر رونق همواره مورد توجه ی تجار و بازرگانان در دو مسیر عراق و کویت بوده است.