ارز نیمایی مبنای محاسبه هزینه‌های بندری

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
  • نظرات : بدون دیدگاه

سازمان بنادر و دریانوردی با ارسال نامه‌ای به سازمان توسعه و تجارت، جزئیات و نحوه وصول حقوق، عوارض و هزینه‌های مترتب بر کشتی و هزینه تخلیه و بارگیری کانتینر (THC) در بنادر کشور را اعلام کرد. طبق اعلام این سازمان، از اول مهرماه امسال، قیمت ارز در این محاسبات حداکثر معادل ریالی هر دلار ۸هزار تومان محاسبه می‌شود.

محمد راستاد، رئیس سازمان بنادر و دریانوردی با ارسال نامه‌ای به مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت، جزئیات و نحوه وصول حقوق، عوارض و هزینه‌های مترتب بر کشتی و هزینه تخلیه و بارگیری کانتینر (THC) در بنادر کشور را اعلام کرد.

در این نامه اعلام شده است: به دلیل نوسانات ارزی و با توجه به‌ضرورت کاهش هزینه تمام‌شده کالاهایی که از طریق بنادر ایران حمل می‌شوند، بر اساس مصوبه هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی، از تاریخ اول مهرماه ۱۳۹۷ هزینه‌های ارزی خدمات دریایی و بندری مترتب بر کشتی و کانتینر در بنادر کشور به شرح زیر محاسبه و اخذ می‌شود:

۱- میزان حقوق، عوارض و هزینه‌های دریایی و بندری عهده شناورهای ایرانی به نرخ حواله ارزی سامانه نیما با لحاظ حداکثر معادل ریالی نرخ هر دلار ۸هزار تومان تعیین، محاسبه و وصول می‌شود. درصورتی‌که معدل ریالی نرخ هر دلار در سامانه نیما کمتر از ۸هزار تومان باشد، نرخ سامانه مذکور ملاک محاسبه و تعیین میزان قابل وصول تعرفه‌های مذکور است.

۲- میزان حقوق، عوارض و هزینه‌های دریایی و بندری عهده شناورهای خارجی طبق تعرفه‌های مربوطه، به ارز محاسبه و وصول می‌شود و درصورتی‌که شرکت‌های نمایندگی کشتیرانی مربوطه امکان واریز ارز را نداشته باشند، صورتحساب‌های صادره به نرخ میانگین سامانه نظارت ارز (اسکناس) تعیین، محاسبه و وصول می‌شود.

۳- میزان تعرفه خدمات ارزی مرتبط به کانتینر از قبیل تخلیه و بارگیری (THC) به نرخ حواله ارزی سامانه نیما با لحاظ حداکثر معادل ریالی نرخ هر دلار ۸هزار تومان تعیین، محاسبه و وصول می‌شود. درصورتی‌که معادل ریالی نرخ هر دلار در سامانه نیما کمتر از ۸هزار تومان باشد نرخ سامانه مذکور ملاک تعیین و محاسبه میزان قابل وصول تعرفه‌های مذکور است.

سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرده است: ازآنجایی‌که رویکرد حمایتی این سازمان، انتقال و تسری انتفاع تخفیف تعرفه‌ای به ذینفع نهایی و مصرف‌کننده بسیار مهم است، انتظار می‌رود کلیه ذینفعان نسبت به رعایت موارد فوق، به‌ویژه در مورد (THC) اقدام کنند. بر این اساس در صورت اعمال موارد مغایر با مصوبه توسط سایر ذینفعان مرتبط، تجار و صاحبان کالا می‌توانند مراتب به سازمان بنادر و دریانوردی منعکس کنند تا برای عودت مبالغ اضافه دریافتی ، پیگیری‌های لازم انجام شود.