افزایش تعرفه های کالاهای همراه مسافر

  • تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
  • نظرات : بدون دیدگاه

در نشست مشترک گمرک و بانک مرکزی و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد توافق شده است که با همکاری گمرک ایران افزایش تعداد ردیف تعرفه های کالای مجاز همراه مسافر (در کارگروه مورد نظر ) در دستور کار قرار گیرد.
شرایط ترانزیت خودرو
ترانزیت خارجی خودروهای سواری دارای پلاک و شماره گذاری شده در مناطق آزاد پس از انجام ثبت آماری مورد تایید دبیرخانه شورای عالی، مابین مناطق آزاد تجاری، صنعتی بلامانع است ولی مشمول خودروهای آمریکایی و لوکس نخواهد بود.
برگشت حقوق ورودی مواد اولیه وارداتی به مناطق آزاد
با توجه به ماده ۶۶ قانون امور گمرکی؛ مقرر شد حقوق ورودی مواد اولیه خارجی پرداخت شده واحدهای تولیدی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی پس از صادرات، با رعایت مقررات مربوطه استرداد شود.
اما یک توافق ارزی
به منظور رفع مشکلات تسویه ارزی کالاهای وارده به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مقرر شد گمرکات اجرایی مستقر در مناطق ویژه و گمرک ایران، همکاری لازم را در خصوص تعیین ارزش استنباطی کالای وارده به عمل آورند.
مقرر شد ورود اطلاعات قبوض انبار کالاهای وارده به مناطق ویژه اقتصادی توسط سازمان مسئول آن منطقه در سامانه گمرک ایران یا در سامانه خاص مناطق با ایجاد ارتباط سامانه ای انجام شود.

شایان ذکر است پیرو حکم دیوان عدالت اداری ، در این نشست مصوب شد که ثبت سفارش در مناطق ازاد لغو و تنها ثبت آماری در گمرکات این مناطق صورت گیرد.