بازار عراق مهم‌ترین پتانسیل تجاری جنوب غرب ایران است

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
  • نظرات : بدون دیدگاه

 رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان گفت: بازار عراق مهم‌ترین پتانسیل تجاری جنوب غرب کشور است و سرمايه‌گذاري در اين بازار بسيار مهم به شمار می‌رود.

غلامرضا اکبری زاده در گفتگو با خبرنگار بازار مهندسی معکوس را بهترین راه عبور از تحریم‌های کشور برشمرد و اظهار کرد: در زمینه ماشین آلات تولیدی که در سال‌های اخیر در دانشگاه‌های کشور در زمینه‌ها مختلفی شاهد آن بودیم، خوب است متولیان در دولت با عقد قرارداد و استفاده از نخبگان به سمت تولید مواد اولیه و قطعات در جهت خودکفایی در کشور حرکت کنند.

وی افزود: استان خوزستان به ویژه شهرستان‌های آبادان و خرمشهر به دلیل همجواری با استان بصره عراق که به عنوان پایتخت اقتصادی عراق به شمار می‌رود می‌تواند بهترین استفاده را در صادرات محصولات داخلی داشته باشد؛ این امر در حال انجام است ولی نه به اندازه ظرفیت موجود، چراکه اگر بخواهیم از تمام ظرفیت و تقاضای طرف عراقی استفاده کنیم باید موانع پیش روی صادرکنندگان را برداریم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان، بازار عراق را مهم‌‌ترین پتانسیل تجاری جنوب غرب کشور دانست و گفت: سرمايه‌گذاري در اين بازار بسيار مهم به شمار می‌رود چرا كه زمينه‌ساز حضور پررنگ در بازارهاي كشورهاي منطقه به ويژه كشورهاي عربي است و سرمایه‌گذاران داخلی اين توانايي را دارند كه نقش اول را در تجارت با اين كشور ايفا كنند.

اکبری زاده ادامه داد: پيش زمينه‌هاي ذهني مثبت مردم عراق نسبت به كالاهاي ايراني همچنين قرابت فرهنگي و الگوهاي مصرفي همسان شرايط بسيار مطلوبي را به بوجود آورده تا بسياري از مايحتاج مورد نياز عراق را از مرزهاي آبي و زميني كشور تأمين شود و شركت‌هاي پيمانكاري و تجاري بتوانند نقش اول را در فرآيند مبادل‌ها داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه در كشور عراق طرح‌هاي زيربنايي و بسياري از زيرساخت‌هاي عمراني اقتصادي هنوز شكل نگرفته است، خاطرنشان کرد: اين امر زمينه‌هاي بسياري را براي اجراي پروژه‌هايي مانند آب، برق، پتروشيمي و تأسيسات زيربنايي به وجود آورده است و هر اندازه دولت عراق تلاش كند نمي‌تواند بدون همكاري كشورهاي ديگر اين عقب ماندگي‌ها را جبران كند بر اين اساس بايد از اين فرصتها براي سرمايه‌گذاري استفاده كرد.