بازدید اعضای اتاق بازرگانی البرز از ظرفیت های سرمایه گذاری منطقه آزاد اروند

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
  • نظرات : بدون دیدگاه

با دعوت اتاق بازرگانی آبادان صورت گرفت؛

بازدید اعضای اتاق بازرگانی البرز از ظرفیت های سرمایه گذاری منطقه آزاد اروند/ خیز اتاق بازرگانی آبادان برای استفاده از فعالین اقتصادی سراسر کشور برای رونق تولید

طی دعوت اتاق بازرگانی آبادان یک هیات بلند پایه اقتصادی از اتاق بازرگانی استان البرز از ظرفیت های سرمایه گذاری منطقه آزاد اروند بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان با پیگیری‌های این اتاق، هیات بلندپایه اقتصادی از اتاق بازرگانی استان البرز با حضور در منطقه آزاد اروند ضمن بازدید از فرصت‌ها و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری نشست‌های کاری نیز با فعالین اقتصادی منطقه به منظور همکاری‌های مشترک برگزار کردند.
بازدید از ظرفیت‌های استان بصره کشور عراق و همچنین همکاری با بازرگانان منطقه آزاد اروند در این خصوص از دیگر اهداف این بازدید بود.

آمادگی تجار ایرانی برای همکاری با کشورهای منطقه

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز در نشست گسترش صادرات جهت رونق تولید که بین اتاق بازرگانی آبادان و استان البرز در سالن همایش سازمان منطقه آزاد برگزار شد، اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم از اینگونه جلسات به منظور گسترش همکاری برای توسعه صادرات با عراق استفاه کنیم.
رحیم بنا مولایی با بیان اینکه نساجی، صنایع غذایی، و صنایع دارویی بخشی از ظرفیت‌ها است، ادامه داد: ۱۵۰۰ واحد صنعتی داریم که کارهای خوبی را می توانیم ارائه دهیم.
وی جاذبه‌های گردشگری، گردشگری سلامت و گردشگری ورزشی را بخشی از ظرفیت‌های این استان قلمداد کرد و افزود: باید (B2B) را به گونه ای عمل کنیم تا به (B2C) برسیم و خدماتی به تجار داخلی، تولیدکنندگان و همچنین تجار عراقی ارائه دهیم تا از این طریق از ورود واسطه‌ها، دلال‌ها و کسانی که قصد سو استفاده دارند، جلوگیری شود.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز ظرفیت‌های استان البرز را ویژه عنوان کرد و گفت: تشکیل این جلسه می تواند تاثیرات مثبتی از جمله همکاری متقابل را در پی داشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه کالاهای ایرانی با کیفیت است، تصریح کرد: متاسفانه تجار عراقی وقتی وارد ایران می‌شوند کالای با کیفیت پایین را خریداری می‌کنند؛ مانند بسیاری از افرادی که وقتی به چین سفر می‌کنند و کالای درجه ۳ را تهیه می‌کنند و این در حالی است که کالای درجه یک نیز وجود دارد.
بنا مولایی در همین خصوص اضافه کرد: از طریق راه‌اندازی سایت و معرفی کالای با کیفیت ایرانی می‌توانیم این موضوع را مدیریت کنیم. مصالح ساختمانی و پوشاک کالاهایی هستند که حرفای خوبی برای عراق در خصوص آنها داریم.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز همکاری با برندهای عراقی و سوریه‌ای را برای تولید کالا مهم برشمرد و گفت: از این طریق می‌توان به جای اعمال هزینه برای بازاریابی، خود تجار حضور یابند و در واقع مسیر را برای آنها هموار می‌کنیم.
وی در پایان خاطرنشان کرد: در راستای رونق تولید آمادگی داریم تا با برندهای خود دوستان در کویت، عراق و سوریه محصولات را با رنگ و سلیقه همان منطقه و با کیفیت بالا تولید کنیم.

راه برون رفت از مشکلات اقتصادی کشور توجه به فعالان اقتصادی بخش خصوصی است

غلامرضا اکبری زاده، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان نیز در این نشست اظهار کرد: امید می‌رود این جلسه سبب شود اتفاقات مناسبی در زمینه صادرات و واردات صورت بگیرد.
وی با بیان اینکه در تحریم هستیم، افزود: فعالان اقتصادی در خط مقدم جبهه اقتصادی کشور هستند و اکنون راه برون رفت از مشکلات اقتصادی توجه به فعالان اقتصادی بخش خصوصی است.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان با اشاره به ضرورت برنامه‌ریزی برای عبور از تحریم، تاکید کرد: به دلیل مشکلات تحریمی که وجود دارد باید از منابع سایر استان‌ها در حوزه تولید و صادرات استفاده کنیم.


​عصر دوشنبه نیز جلسه بعدی این هیات اقتصادی استان البرز در سالن جلسات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان برگزار شد.

منطقه آزاد اروند نقطه اتصال تجارت البرز با کشورهای اطرف است

غلامرضا اکبری زاده عصر دوشنبه در نشست هم اندیشی با اتاق بازرگانی استان البرز که سالن جلسات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان برگزار شد، اظهار کرد: منطقه آزاد اروند با عراق و سایر کشورهای همسایه هم مرز است و با توجه به ظرفیت‌های موجود از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز درخواست کردیم حضور پیدا کنند.
وی افزود: با توجه به اینکه استان البرز در نقطه مرکزی کشور است، حضور تجار و بازرگانان این استان در بصره و همچنین سایر کشورهای اطراف ما کمرنگ است.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان تاکید کرد: ظرفیت‌های اقتصادی استان البرز بالا است و بازرگانان آبادان و خرمشهر می‌توانند طی همکاری‌های متقابل با آنها در فروش کالاهای ایرانی به کشورهای اطراف اقدامات شایسته‌ای انجام دهند.

وجود مزیت‌های ویژه برای سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد اروند

جبار سالم پور، مدیر توسعه و تسهیل تولید منطقه آزاد اروند نیز در این نشست اظهار کرد: هفت منطقه آزاد در کشور وجود دارد که منطقه آزاد اروند با قرار گرفتن در جنوب غربی کشور دارای مزیت‌هایی همچون راه‌های مواصلاتی گوناگون اعم از هوایی، ریلی، زمینی و دریایی است.
وی وجود بنادر آبادان و خرمشهر را از دیگر مزایای منطقه آزاد اروند برشمرد و افزود: حدود ۹ هزار و ۲۰۰ هکتار سایت صنعتی در شهرهای آبادان و خرمشهر وجود دارد؛ پالایشگاه، پتروشیمی و قیرسازی از دیگر واحدهای صنعتی است که البته مینی پالایشگاه نیز در شهرک‌های صنعتی وجود دارد.
مدیر توسعه و تسهیل تولید منطقه آزاد اروند، معافیت‌های مالیاتی در این منطقه را مهم قلمداد کرد و گفت: دانشگاه علوم و فنون، صنعت نفت، علمی و کاربردی، آزاد اسلامی و پیام نور از جمله مراکز آموزش عالی منطقه آزاد اروند است که متخصصین زیادی از این دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل می‌شوند.
سالم پور ادامه داد: مراکز فنی و حرفه‌ای آبادان و خرمشهر نیز فعال بوده و آموزش‌های لازم را ارائه می‌دهند.

ضرورت سرمایه‌گذاری مشترک فعالان اقتصادی ایرانی در عراق

کامران مالکیان نیز در این نشست، اظهار کرد: موفق به برگزاری نمایشگاه‌های صنعت ساختمان و مواد غذایی شدیم.
وی افزود: هیات تجاری استان بصره عراق را برای دیدار و نشست‌های (B2B) دعوت کردیم تا فرصتی برای تولیدکنندگان ما به منظور استفاده از بازار عراق به وجود بیاید.
دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر با تاکید بر اینکه مناطق آزاد باید محور صادرات باشند بیان کرد: تولیدکنندگان ما باید به دنبال یک سرمایه‌گذاری مشترک در عراق یا مناطق آزاد تجاری باشند.

باید برای مناطق آزاد استراتژی داشته باشیم

رحیم بنامولایی، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان نیز در این نشست اظهار کرد: اتاق بازرگانی استان البرز تا حدودی با سایر اتاق‌ها متفاوت است.
وی در همین خصوص ادامه داد: یک فضای هزار متری را به نمایشگاه اختصاص دادیم و تولیدکننده‌های ما آمدند کالای خود را آنجا عرضه کردند.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز صادرات ترکیه در سال گذشته را ۱۸۰ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: طی برنامه‌ریزی‌ای که انجام دادند مقرر شده است برای سال ۲۰۲۳ صادرات خود را به ۵۰۰ میلیارد دلار برسانند.

بنامولایی با تاکید بر اینکه باید برای مناطق آزاد استراتژی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: باید از تجارب کشورهای موفق استفاده کنیم؛ باید شرکت‌های خدماتی قبل از تولید و بعد از تولید ایجاد کنیم.

انتهای خبر