بانک‌ها باید در مسیر توسعه اشتغال به صحنه بیایند

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
  • نظرات : بدون دیدگاه

حسن روحانی در سی امین جشنواره ملی قدردانی از کارگران نمونه تاکید کرد: تولید و افزایش اشتغال بدون حضور بانک‌ها و حمایت آنها امکان ندارد. او همچنین با اشاره به تصمیم اخیر آمریکا درباره معافیت‌های نفتی، افزود: تصمیم آمریکا برای رساندن صادرات نفت ایران به صفر تصمیمی غلط و نادرست است که اجازه نخواهیم داد اجرایی و عملیاتی شود.

حسن روحانی در سی امین جشنواره ملی قدردانی از کارگران نمونه تاکید کرد: تولید و افزایش اشتغال بدون حضور بانک‌ها و حمایت آنها امکان ندارد. او همچنین با اشاره به تصمیم اخیر آمریکا درباره معافیت‌های نفتی، افزود: تصمیم آمریکا برای رساندن صادرات نفت ایران به صفر تصمیمی غلط و نادرست است که اجازه نخواهیم داد اجرایی و عملیاتی شود.

سی امین جشنواره ملی قدردانی از کارگران نمونه صبح امروز با حضور حسن روحانی برگزار شد.

روحانی با تأکید بر اینکه دولت، کارفرمایان، کارگران، کارآفرینان و بخش‌های مختلف تولیدی جامعه امروز بار سنگین‌تری بر دوش دارند، گفت: آمریکا از طریق اعمال تحریم‌های ظالمانه به دنبال کاهش درآمد ارزی کشور است و منبع بزرگ درآمد ارزی همواره فروش نفت، میعانات و برخی صنایع وابسته به تولید نفت و گاز بوده است.

نکات کلیدی سخنان رئیس جمهوری در این مراسم به شرح زیر است:

در سال اول دولت در حدود ۶ میلیون تن گندم وارد می‌کردیم اما در طول ۴ سال گذشته نیازی به تولید گندم نداشتیم و در این زمینه نیاز به ارز کاسته شده است.
اگر امروز ۹۵ درصد دارو در داخل تولید می‌شود و بتوانیم ۵ درصد مابقی مواد اولیه دارو را در کشور تولید کنیم، نیاز ارز کاهش یافته است.
برای حفظ ارزش پول یا باید قیمت ارز خارجی کاهش یابد و یا ارز بیشتری به دست آوریم.
هر جا به دنبال خودکفایی برویم بدان معنی است که ارزش پول ملی افزایش یافته و نیاز به ارز خارجی کمتر شده است و همچنین هر چه صادرات افزایش یابد درآمد ارزی برای کشور بیشتر خواهد شد.
امروز رقم صادرات غیرنفتی بسیار قابل توجه و به ۴۰ میلیارد دلار رسیده که با تلاش بیشتر بهبود کیفیت، کاهش مصرف داخلی و افزایش صادرات در محصولات غیرنفتی می‌توانیم بازارهای منطقه و جهان را تصاحب کنیم .
یکی از راه‌های مقابله با آمریکا و خط مقدم این مبارزه شما کارگران عزیز هستید که بتوانید با کار بیشتر محصولات بیشتری تولید کنید و ظرفیت خالی کارخانجات پرشود.
هر چقدر تولید افزایش یابد و به سمت خودکفایی حرکت کنیم، قیمت ارز کاهش می‌یابد.
تصمیم آمریکا برای رساندن صادرات نفت ایران به صفر تصمیمی غلط و نادرست است که اجازه نخواهیم داد اجرایی و عملیاتی شود.آمریکایی‌ها در ماه‌های آینده متوجه می‌شوند که صادرات نفت خود را ادامه خواهیم داد
آمریکایی‌ها ممکن است از یک راه درها را بر روی ما ببندند، اما یک در وجود ندارد که آمریکا فشار می‌آورد تا بسته شود، بلکه هنوز ۶ در وجود دارد و ما با قدرت به صادرات نفت ادامه خواهیم داد.
به وزرای «صنعت، معدن و تجارت»، «کار، تعاون و رفاه اجتماعی» و «جهاد کشاورزی»، اعلام می‌کنم که بازسازی همه مراکز تولیدی، بنگاه‌ها و کارگاه‌های اقتصادی، مراکز دامپروری و کشاورزی که در مناطق سیل‌زده دچار خسارت شده‌اند، اولویت دولت است و همه باید تلاش کنیم تا شرایط کار و تولید در این مناطق به سرعت به شرایط گذشته و حتی بهتر از آن، بازگردانده شود.
بر مبنای برآوردها در سال جاری می‌بایست گندم زیادی برای صادرات در کشور تولید می‌شد، اما علیرغم همه مشکلات و با وجود این خسارت‌ها، امسال نیز در گندم خودکفا خواهیم بود.
وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی باید از امروز برای مشاغل در ۱۰ سال آینده برنامه‌ریزی داشته باشد.
افزایش اشتغال و صادرات و تغییر در شیوه‌های ایجاد شغل با توجه به شرایط باید مدنظر قرار گیرد تا بتوانیم از مشکلات عبور کنیم.
اینکه تشکل‌های کارگری در این دولت ۱٫۶ درصد افزایش داشته موجب افتخار دولت است چرا که معتقدیم کارگران از طریق تشکل‌های صنفی باید به دنبال منافع خود باشند و تشکل‌های کارگری باید از منافع کارگران در بخش‌های مختلف دفاع کنند.
رئیس جمهور تأکید کرد: دولت با همه توان و امکانات خود در کنار کارگران است و هیچ‌کس تردید ندارد که رشد تولید و قدرت کشور و مبارزه در برابر دشمنان تنها با کار و تولید امکان‌پذیر است؛ بنابراین وظیفه دولت است تا در راستای افزایش تولید و اشتغال تلاش کند.
براساس گزارشی از سوی کمیته امداد امام خمینی(ره)، در یکسال گذشته با حمایت بانک‌ها ۱۳۶ هزار شغل جدید از جمله در زمینه اشتغال روستایی ایجاد شده است که این بسیار امیدوارکننده است.
بانک‌ها باید در مسیر توسعه اشتغال به صحنه بیایند.
تولید و افزایش اشتغال بدون حضور بانک‌ها و حمایت آنها امکان ندارد.