بانک مرکزی خواستار بازگشت ارز حاصل از صادرات شد

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
  • نظرات : بدون دیدگاه

درخواست بانک مرکزی از صادرکنندگان

بازگشت ارز حاصل از صادرات را «تسریع» کنید

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: صادرکنندگان به‌موجب مصوبات هیأت وزیران و ابلاغیه شورای عالی هماهنگی اقتصادی،‌ مکلف به بازگشت ارز حاصل از صادرات خود حداکثر ظرف مدت‌زمانی سه ماه بعد از صادرات به چرخه اقتصادی کشور هستند، ازاین‌رو با توجه به پایان مهلت مقرر، درصورتی‌که صادرکنندگان تاکنون نسبت به این مهم اقدام نکرده‌اند، باید در برگشت ارز حاصل از صادرات تسریع کنند.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با صور اطلاعیه‌ای از صادرکنندگان درخواست کرد با توجه به مهلت سه‌ماهه بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور و به پایان رسیدن این مهلت برای بخشی از صادرات، در برگشت ارز حاصل از صادرات تسریع کنند.

در این اطلاعیه آمده است: با استناد به مفاد مصوبات هیأت وزیران و نیز ابلاغیه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، صادرکنندگان مکلّف به بازگشت ارز حاصل از صادرات خود حداکثر ظرف مدت‌زمانی سه ماه بعد از صادرات، مطابق با ترتیبات مقرر در «دستورالعمل و ضوابط اجرایی رفع تعهد ارزی صادرکنندگان» به چرخه اقتصادی کشور بوده‌اند.

بر این اساس و ضمن قدردانی از تلاش‌های صادرکنندگان در رشد و تعالی کشور، به اطلاع می‌رساند با توجه به پایان مهلت تعیین شده، درصورتی‌که صادرکنندگان تاکنون نسبت به برگشت ارز حاصل از صادرات خود به چرخه اقتصادی کشور مطابق ترتیبات اعلامی و رفع تعهد ارزی اقدام نکرده‌اند، می‌بایست نسبت به انجام این مهم تسریع کنند.

خاطرنشان می‌شود به‌موجب تکلیف مقرر در تبصره (۲) ذیل بند (۱) مصوبات چهاردهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، بانک مرکزی مکلّف است در صورت عدم برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد اقدامات قانونی لازم را انجام دهد.

ازاین‌رو مقتضی است صادرکنندگان محترم نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود مطابق با مصوبات و دستورالعمل‌های که پیش‌تر به آنها اشاره شد، اقدام لازم را به عمل آورند.