بانک مرکزی نمی‌تواند بابت سودی که محقق نشده مالیات بدهد

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۰۷
  • نظرات : بدون دیدگاه

رئیس‌کل بانک مرکزی درباره پیش‌بینی درآمد ۱۸٫۶ هزار میلیارد تومانی برای بانک مرکزی در بودجه ۹۸ اعلام کرد: عملکرد ارزی بانک مرکزی منفی است.

در لایحه بودجه سال آینده، بانک مرکزی مشمول مفاد ماده ۴ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی مبنی بر واریز مالیات علی‌الحساب و سود سهام بودجه مصوب به‌صورت یک دوازدهم در هرماه است و باید بایت درآمدی که برای آن پیشبینی شده مالیات بپردازد در حالی که رئیس‌کل بانک مرکزی می‌گوید: نتیجه عملکرد ارزی امسال بانک مرکزی، دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منفی است و درآمد مد نظر نمایندگان در سال آتی نیز محقق نخواهد شد.

عبدالناصر همتی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در هنگام بررسی طرح اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۷ اعاده شده از سوی شورای نگهبان افزود: در اصلاحیه قانون بودجه امسال، ۱۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سود از بابت خریدوفروش ارز برای بانک مرکزی پیش‌بینی شده که اگر تصویب شود بانک مرکزی باید بابت سودی که برای آن محقق نشده مالیات پرداخت کند.

رئیس‌کل بانک مرکزی ادامه داد: همین موضوع باعث افزایش ۶ تا ۷ درصدی پایه پولی و نقدینگی در پایان سال می‌شود.

همتی یادآور شد: نتیجه عملکرد ارزی بانک مرکزی دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منفی است، ازاین‌رو ما چنین درآمدی نخواهیم داشت و گذاشتن چنین مبلغی در بودجه بانک مرکزی اشتباه است و منجر به افزایش پایه پولی می‌شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی تصریح کرد: قرار دادن چنین درآمدی در بودجه بانک مرکزی اشتباه است.

به گزارش ایرنا، در هنگام بررسی گزارش کمیسیون برنامه‌وبودجه برای رفع ایرادات شورای نگهبان در طرح اصلاح قانون بودجه سال ۹۷، بندی رسیدگی شد که نمایندگان باوجود ایراد شورای نگهبان خواستار ابقا آن بودند.

طبق این بند، بانک مرکزی مشمول مفاد ماده ۴ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی مبنی بر واریز مالیات علی‌الحساب و سود سهام بودجه مصوب به‌صورت یک دوازدهم در هرماه است.

در قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت آمده است: شرکت‌های دولتی و بانک‌ها که در بودجه برای آنها سود ویژه پیش‌بینی می‌شود موظف به واریز مالیات علی‌الحساب و سود سهام علی‌الحساب مصوب به‌صورت یک دوازدهم در هرماه هستند که در بند ۶ ماده‌واحده طرح اصلاح بودجه نیز بانک مرکزی مشمول این قانون عنوان شده بود.

پس از اظهارات رئیس‌کل بانک مرکزی این بند برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس ارجاع شد.