بخش خصوصی ؛ اقتصاد را متحول خواهد کرد

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۲۰
  • نظرات : بدون دیدگاه

رئیس اتاق بازرگانی آبادان در یادداشتی که برای روابط عمومی اتاق ارسال کرده ؛ بخش نخست گزارشی از عملکرد اتاق آبادان طی دوسال گذشته را تحریر نموده است که در زیر می خوانیم.

اتاق بازرگانی آبادان با صرف فعل تعامل و همگرایی درون منطقه ای ؛ بسترهای لازم برای تشکیل شورای گفتگوی بخش خصوصی با دولت را ایجاد نمودیم که تاثیر بسزایی در کاهش معضلات پیش روی صادرکنندگان ؛ وارد کنندگان و تولید کنندگان داشته است.

دیگر بیش از این فرصت را از دست ندهیم و خود را در انواع آزمون ـ خطاهای تکراری درگیر نکنیم. موضوع خیلی ساده تر از ان است که حتی فکرش را بکنیم.

دوره ی بحث و مجادله بر سر «اقتصاد دولتی یا اقتصاد خصوصی» و اینکه کدام بهتر است گذشته ! واقع آن است از آن هنگام که اینترنت و صدا و تصویرهای ماهواره ای چتر خود را بر کره زمین گشود و دنیای تازه ای به نام « دهکده جهانی » که اتفاقا خیلی بزرگ تر از دنیای معروف و شناخته شده ماست اما ویژگی خاصی دارد و آن قرار گرفتن در دستان ماست متولد شد.

بیاییم بپذیریم وقتی انواع پول و ارز دیجیتالی در دهکده جهانی در حال رد و بدل و رونق تجارت می شود دیگر چه باکی از بد قلقی دولت های استکباری و اهل بازی های تحریمی باید داشت؟

بله موضوع تحریم ها و جمله ی نخ نما شده و تاریخ مصرف  گذشته ی « محاصره اقتصادی » را می توان جدی نگرفت و فعالیت های تولیدی و صادرات و واردات را اسیر بخشنامه های غالبا متاثر از سیاست و ارتباطات سیاسی با دول دیگر ؛ دخیل نکرد و آرامش را به فضای کسب و کار و تجارت و بازرگانی بازگرداند.

معتقدم کلاف سر درگم تولید و خلق ثروت بیش از آن که منشاء خارجی داشته باشد ؛ متاثر از تصمیم گیری های داخلی است و این همان نکته ای است که نه چند بار که بارها و بارها در نشست های مختلف از طرف فعالان بخش خصوصی اقتصاد گفته شده و باز گفته خواهد شد.

بخش خصوصی ؛ اقتصاد را متحول خواهد کرد اگر در تصمیم گیری ها دخالت داده شوند. اگر مسیر دیپلماسی و گفتگو با بازارهای منطقه ای و بین المللی را هموار کنند.

اتاق بازرگانی آبادان در این دو سال گذشته و به ضرس قاطع از آغاز به کار هیات رئیسه جدید ؛ علیرغم کاهش چشمگیر درآمدها بویژه طی سال ۱۳۹۷ توانسته با نگاه ژرف به امور اقتصادی و بررسی راه های شکست تحریم ها ؛ با کشورهای دوست و قابل اعتمادی نظیر عمان ؛ کره جنوبی ؛ قطر؛ عراق ؛ برزیل و اندونزی وارد گفتگوهای موثربا محوریت رونق بخشی به صادرات که نتیجه ی تولید بیشتر کالای ایرانی است بشود.

اتاق بازرگانی آبادان در این دو سال با برگزاری انواع کارگاه های آموزشی تلاش کرد تا با فراگیر نمودن آموزش های همگانی ؛ علاقمندان و نیز فعالان اقتصادی منطقه را از دانش روز توسعه فضای کسب و کار سیراب کند.

مجموع تلاش های اتاق در قانونمندسازی صدور کارت های بازرگانی بر کسی پوشیده نسیت و ما این حرکت بنیادی را با هدف کیفی سازی دنبال کرده و می کنیم.

اتاق بازرگانی آبادان با صرف فعل تعامل و همگرایی درون منطقه ای ؛ بسترهای لازم برای تشکیل شورای گفتگوی بخش خصوصی با دولت را ایجاد نمودیم که تاثیر بسزایی در کاهش معضلات پیش روی صادرکنندگان ؛ وارد کنندگان و تولید کنندگان داشته است.

انشاالله بزودی گزارش های تکمیلی از عملکردهای راهبردی اتاق بازرگانی آبادان در بازه زمانی ۹۶ و ۹۷ به اطلاع خواهم رساند.

مسعود خیاط زاده

رئیس اتاق بازرگانی آبادان

آذرماه ۱۳۹۷