برگزاری جلسه درخصوص رفع  تعهدات ارزی و مشکلات ثبت سفارش

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
  • نظرات : بدون دیدگاه

جلسه در خصوص رفع  تعهدات ارزی و مشکلات ثبت سفارش در اتاق بازرگانی آبادان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان، غلامرضا اکبری زاده در جلسه رفع  تعهدات ارزی و مشکلات ثبت سفارش که در سالن جلسات این اتاق برگزار شد، اظهار کرد: برخی بانکهای آبادان که قدمت بانک ملی را ندارند اما کارهای ارزی را دارند انجام می دهند.
وی افزود: سابقه ای که بانک ملی در کشور، استان خوزستان و آبادان دارد، زیاد است. بندر امام خمینی(ره) قطب پتروشیمی کشور است و شرکت ها در آن منطقه ثبت سفارش خود را در تهران انجام می دهند.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان با بیان اینکه موضوع ریالی یکی از موضوعاتی بود که آن را پیگیری کردم، ادامه داد: از خدمات بانک ملی در شهرهای آبادان و خرمشهر برای صادرکنندگان استفاده نشده یا اگر شده خیلی استفاده کمی شده است.
اکبری زاده در ادامه سخنان خود به راه های صادراتی در استان خوزستان اشاره کرد و توضیح داد: بیشترین حجم صادرات ما در حال حاضر از مرز چذابه، شلمچه و آبراه اروند است.
وی عنوان کرد: کویت، عراق، امارات و کشورهای همجوار بیشترین مقاصد صادراتی ما است.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان آمار صادرکننده ها در این شهر را بالا برشمرد و گفت: افرادی که صادرکننده هستند وقتی مطلع شوند تسهیلات ریالی با همان بهره ای که دولت مصوب کرده است به آنها پرداخت می شود، از طرفی متقابلا به بخش صنعت و کارخانه جات تولیدی نیز مرتبط است.
اکبری زاده با تاکید بر اینکه در موضوع صادرات غیرنفتی قطعا بانک ملی به شرکت های بزرگ تسهیلات داده است، خاطرنشان کرد: خود بانک ها معتقدند حساب های ریز با اهمیت تر از درشت است، زیرا حساب های ریز ماندگار هستند.

تلاش برای ارائه خدمات بیشتر به بازرگانان

ابراهیم درویشی، رییس حوزه بانک ملی در آبادان نیز در این جلسه اظهار کرد: در خصوص خدمات ارزشی و صدور حواله های ارزی امیدوارم از طریق بانک ملی برخی موانع ارزی که وجود دارند را برطرف کنیم تا بتوانیم این خدمات ارزی را به کلیه تجار و بازرگانان ارائه دهیم.
وی افزود: راهکارهایی از طریق شعبه مرکزی یا ممتاز اهواز برای رفع موانع باید انجام شود تا بتوانیم به صورت کامل خدمات ارزی را ارائه دهیم.

محدودیت های تحریمی بانکی

سیدرضا حیدری چهارمحالی، نماینده بخش ارزی بانک ملی استان خوزستان نیز در این جلسه اظهار کرد: بعد از تحریم هایی که اتفاق افتاد، خیلی بانک های دولتی را محدود کردند.
وی ادامه داد: بانک ملی به عنوان بزرگترین بانک تجاری دولت تمام معاملات داخلی و خارجی دولت را انجام می دهد و در سیستم بانکی و از لحاظ تحریمی در موقعیت خاصی قرار گرفته است.

مشکلات بانکی در حوزه سوئیفت

ناصر کیانی، یکی بازرگانان نیز در این جلسه اظهار کرد: سوئیفت یکی از موضوعات مهم است.
وی یادآور شد: بعضی بانکها سوئیفت ندارند و از طریق دیگر بانکها انجام می دهند و انتظار داریم وقتی می خواهیم ثبت سفارش را انجام دهیم آن شعبه ارزی با سهولت، بخشنامه های دولت را اجرا کند.