برگزاری نشست بررسی مشکلات کشاورزان در اتاق بازرگانی آبادان

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  • نظرات : بدون دیدگاه

نشست بررسی مشکلات کشاورزان آبادان در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی این شهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی آبادان، غلامرضا اکبری زاده در نشست بررسی مشکلات کشاورزان آبادان که در محل سالن جلسات این اتاق برگزار شد، اظهار کرد: اتاق به عنوان مشاور می‌تواند در کنار پروژه‌ها باشد.
وی با تاکید بر اینکه در بخش زراعت و کشاورزی می‌توان اقدامات شایسته‌ای انجام داد، افزود: اداره جهاد کشاورزی چنانچه طرح مطالعاتی دارند، آن را به کمیسیون کشاورزی اتاق آبادان ارائه دهند تا در این خصوص اتاق نیز در کنار آن‌ها باشد.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان با اشاره به لزوم توجه به نیروهای توانمند بومی، عنوان کرد: می‌خواهیم اول از مجموعه شهرستان آبادان استفاده کنیم، سپس شهرستان‌های اطراف و بعد از منابع انسانی استان و یا کشور استفاده خواهیم کرد.
یکی از کشاورزان نمونه آبادان نیز با حضور در این جلسه ضمن اشاره به چالش‌های حوزه کشاورزی اظهار کرد: کشاورزان در آبادان امنیت شغلی ندارند؛ آب شور، سیل و مشخص نبودن شرایط پیش رو از اهم مشکلات است.
محمد حاجیان افزود: کشاورزی که ۴ سال زحمت می‌کشد و سرمایه‌گذاری می‌کند به دلیل عدم مدیریت صحیح، لطمات زیادی می خورد.
این کشاورز آبادانی با بیان اینکه هیچ ارگانی حاضر نیست پیشقدم شود ادامه داد: کشاورز ما امید ندارد و کشاورز ما دلزده شده است.
وی خاطرنشان کرد: طرح‌های بلند مدت، نیاز به میزان سرمایه‌گذاری بالا است و پیشنهاد می‌کنم در حال حاضر طرح‌های کوتاه مدت اجرا شود.

کشاورزان افراد مخلص و بی ادعا هستند

مجید پورکائد، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان نیز در این جلسه اظهار کرد: حرف‌های این کشاورز از صمیم قلب او و حاصل تجارب عملی وی است و باید اعلام کنم متاسفانه در این راستا هیچگونه حمایتی انجام نمی‌شود و فقط در ۴چوب همین قوانین است.
وی افزود: اتاق بازرگانی فعالیت اجرایی ندارد ولی قدرت این را داریم که در صحنه برویم و مدیران را به چالش بکشیم.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان تاکید کرد: کشاورزان افراد مخلص و بی ادعا هستند وهمین عزیزان سنگ بنای جهاد آبادان را گذاشتند.

ضرورت برنامه ریزی بلند مدت برای صادرات خرما

فرشید قربانی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان نیز در این جلسه اظهار کرد: در حال حاضر پسته ایرانی را با بالاترین استاندارد دنیا به صورت دارویی و قرنطینه‌ای به اروپا صادر می‌کنیم.
وی با بیان اینکه در موضوع صادرات پسته اتحادیه داریم، توضیح داد: این اتحادیه به شیوه منسجم و هماهنگ دارند اقدام می‌کنند و در حوزه تولید و کشت با برنامه حرکت می‌کنند.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان ادامه داد: قیمت جهانی خرما در حال حاضر بالا است و در بسیاری از کشورها هم قیمت پسته است.
قربانی ابراز امیدواری کرد: برنامه‌ریزی بلند مدت با توجه به قیمت جهانی خرما، یک اقدام توجیه پذیر است و می‌توان بر روی آن به صورت علمی برنامه‌ریزی کرد.

ریسک بالای کشاورزی در منطقه

ایمان غلامحسین زاده، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان در این جلسه اظهار کرد: بر روی گُل کلم، کاهو و فلفل دلمه‌ای رنگی تحقیق کردم حتی جایی مانند اصفهان که آب و هوای بسیار بهتری نسبت به منطقه ما دارد، فلفل دلمه‌ای رنگی را به صورت گلخانه‌ای کار می‌کند با ۳ برابر ویتامین سی نسبت به پرتقال و ۴ برابر قیمتِ عرف صادر می‌کنند.
وی تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود همچون هوا و شوری آب، ورد به فعالیت کشت ریسک بالایی دارد و اینکه آیا فعالیت گلخانه‌ای در این منطقه با توجه به شرایط جواب می‌دهد؟
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان یادآور شد: بر اساس بررسی‌هایی که انجام دادم در برخی اماکن به صورت گلخانه‌ای در منطقه دارند فعالیت می‌کنند.

انجام کشت میانکاری بین نخیلات

حسن دشتی نژاد، معاون اداره جهاد کشاورزی آبادان نیز در این جلسه اظهار کرد: آبادان ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار تقریبا زمین‌های کشت نخیلات دارد و از این حجم قبل از جنگ ۵ میلیون اصل نخیلات وجود داشته که در حال حاضر به کمتر از دو میلیون رسیده است.
وی با بیان اینکه نخیلات به تنهایی مقرون به صرفه نیستند، خاطرنشان کرد: باید کشت‌های میانکاری بین نخیلات انجام شوند و زمین‌ها را احیا کنیم و توسعه نخیلات همراه با آن کشت محقق شود.
معاون اداره جهاد کشاورزی آبادان توضیح داد: در حال حاضر در آبادان ۷۰ تا ۸۰ هکتار کشت گندم انجام داده‌ایم و امسال نیز قصد توسعه آن را داریم.
دشتی نژاد گفت: به دنبال کاشت گیاهان دارویی در بین نخیلات هستیم.*برگزاری نشست بررسی مشکلات کشاورزان در اتاق بازرگانی آبادان