بسته پیشنهادی اتاق بازرگانی آبادان برای شکوفایی تجاری بندراروندکنار

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
  • نظرات : بدون دیدگاه

در دیدار هیئت اتاق بازرگانی آبادان از اروندکنار مطرح شد؛

بسته پیشنهادی اتاق بازرگانی آبادان برای شکوفایی تجاری بندراروندکنار

هیئت اتاق بازرگانی آبادان با حضور در تاسیسات بندری و خدمات گمرک بندر اروندکنار ؛ راهکارهای برون رفت از انسداد فعالیت تجاری این بندر قدیمی در منتها الیه رودخانه اروندرود را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی آبادان ؛ پیش از ظهر دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷ ؛ هیئتی از سوی اتاق بازرگانی آبادان به ریاست مسعود خیاط زاده راهی بندر اروندکنار شد تا در حضوربخشدار و دیگر مسئولان شهری و امور گمرکی و بندر این شهر از بسته ی پیشنهادی خود رونمایی کند.

خیاط زاده در این دیدار با اشاره به فعالیت های اتاق بازرگانی آبادان ؛ پیش از راه اندازی بازارچه مرزی اروندکنار گفت : تیمی متشکل از کارشناسان اتاق بازرگانی آبادان جهت بررسی و الگوبرداری از دیگر بازارچه های مرزی در نقاط صفر مرزی راهی مرزهای غربی کشور نمود. بازارچه های مرزی ؛ ساز و کار ویژه ای دارند و علاوه برعرضه ی کالاهای وارداتی بر تولیدات تعاونی های بومی و محلی و دیگر کالاهای ساخت داخل با قید و تاکید بر واردات بر اساس میزان صادرات فعالیت می کنند.

رئیس اتاق بازرگانی آبادان افزود : بازارچه مرزی اروندکنار چند سال پیش در حالی توسط استاندار وقت افتتاح شد که هنوز زیرساخت های آن از جمله انبارهای نگهداری کالا و نیز وضعیت تجاری بودن یا نبودن و حتی موضوع سود بازرگانی در این بندر ایجاد و تعیین تکلیف نشده است و این ها در حالی است که همچنان موضوع واگذاری این بازارچه به بخش خصوصی نامعلوم است.

مسعود خیاط زاده گفت : بخش خصوصی و سرمایه گذاران این بخش زمان حال و امکانات فعلی را می بینند و می سنجند و نمی توان پای آنها را با وعده و وعید به اینجا باز کرد. با این وجود ؛ خوشبختانه بازارچه و تاسیسات بندری می تواند عزم ما را بعنوان فعالان بخش خصوصی آبادان برای عملیاتی نمودن فعالیت در این منطقه تامین نماید اما مستلزم یک سری همکاری ها و تعاملات مجموعه ی دولت با خود می باشیم.

رئیس اتاق آبادان با اشاره به آب خور اسکله ی بندر اروندکنار که بیش از ۴ متر است افزود : دوبه های بیش از۱۰۰۰ تنی به راحتی می توانند در این اسکله پهلو بگیرند و بنابراین تا زمانی که معضل عدم لایروبی اروندرود برطرف نشده نیز می توان کار را شروع کرد ؛ و ما خود را در مقابل مردم شریف این منطقه متعهد می دانیم که همچون گذشته رونق دوباره ای در کسب و کار و معاش را تجربه کنند.

خیاط زاده ادامه داد : پیشنهاد می کنیم که بخشی از بار خدمات بندری آبادان به بندر اروندکنار واگذار بشود تا صادرات از طریق دریا ؛ رونق بیشتری یافته و در کنار آن عده ای نیز شاغل شوند.چرا وقتی بندر اروندکنار کمترین فاصله با دهانه ی خلیج فارس و اتصال به آب های بین المللی دارد ؛ کشتی ها های باری ما برای صادرات و واردات از بنادری مثل آبادان و خرمشهر استفاده کنند؟ اگر موضوع مقدار سود بازرگانی و تفاوت آن در بنادرآبادان و خرمشهر نسبت به اروندکنار بواسطه ی قرار نداشتن در محدوده ی منطقه آزاد اروند است به صراحت می گویم که حل این موضوع قابل پیگیری است.

رئیس اتاق بازرگانی آبادان در پایان گفت : بزودی اتاق بازرگانی آبادان نشستی با حضور استاندار محترم ؛ فرماندار محترم آبادان ؛ نمایندگان محترم آبادان در مجلس شورای اسلامی ؛ ناظرمحترم گمرکات ؛ مدیرکل محترم بنادر و دریانوردی استان خوزستان برای بررسی سه موضوع مهم تردد از اروندکنار به عراق ؛ اعلام بندراروندکنار بعنوان بندر صادراتی و دیگری ؛ سود بازرگانی به گونه ای که تجار و بازرگانان میل و رغبت یابند تا از این بندر فعالیت خود را صورت دهند برگزار خواهد کرد.

گفتنی است بندر اروندکنار در ۴۵ کیلومتری جنوب آبادان و روبروی شهر فاو عراق قرار دارد.