بندر سویق عمان به جمع بنادر ارتباطی ایران اضافه شد

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  • نظرات : بدون دیدگاه

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان اعلام کرد پس از ۳ سال رایزنی و پیگیری برای اختصاص بندری ویژه تجار ایرانی در عمان، بندر سویق رسماً فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرده است.

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان اعلام کرد پس از ۳ سال رایزنی و پیگیری برای اختصاص بندری ویژه تجار ایرانی در عمان، بندر سویق رسماً فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرده است.

محسن ضرابی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران در توضیح فرایند اختصاص این بندر برای فعالیت تجار ایرانی گفت: پیش از این، با امضای توافقنامه میان اتاق بازرگانی عمان و اتاق مشترک ایران و عمان در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ خط مستقیم کشتیرانی بندرعباس  به بندر صحار و متعاقب آن در دی ماه سال ۱۳۹۶ خط مستقیم کشتیرانی از بندر خرمشهر به بندر صحار عملیاتی شد اما به دلیل پذیرش کشتی‌های بزرگ در بندر صحار و مقرون به صرفه نبودن پهلوگیری کشتی‌های کوچک در آن، اتاق مشترک ایران و عمان پیشنهاد اختصاص بندر کوچک ماهیگیری سویق و تبدیل آن به بندر تجاری در نزدیکی مسقط را مطرح کرد.

ضرابی افزود: در جلسه بهمن ماه ۱۳۹۴ در اتاق ایران که با حضور یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان و علی بن مسعود السنیدی وزیر تجارت و صنعت این کشور عمان برگزار شد، پیشنهاد اتاق مشترک مورد موافقت قرار گرفت و همزمان با برگزاری هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عمان در تیرماه سال جاری، این توافق به امضا رسید و هفته گذشته با حضور وزیر حمل و نقل و ارتباطات عمان، بندر سویق برای ارتباطات بازرگانی با ایران و پهلوگیری کشتی‌های کوچک و لنج فعالیت تجاری خود را آغاز کرد.

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان، پیگیری‌های سفیر ایران در عمان را در به نتیجه رسیدن این روند بسیار مؤثر دانست و گفت: با بهره‌گیری از امکانات بندر سویق روند ارسال مرسولات مختلف غذایی و ساختمانی به عمان با کشتی‌های کوچک تا سقف هزار تن فراهم شده است.

بندر سویق به دلیل نزدیکی به مسقط و بندر خشک خزائن از یک طرف و نزدیکی به بندر جاسک از سوی دیگر، ارتباطات تجاری میان ایران و عمان را با هزینه‌ای کمتر میسر می‌کند و تجار ایرانی نیازی به ارسال کالاها با حجم کم  به خصوص میوه و سبزیجات به بندر شارجه و از آنجا به عمان ندارند.