به میزبانی اتاق بازرگانی آبادان؛ برگزاری پنجمین جلسه بررسی و رفع مشکلات گواهی مبدا در شادگان

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
  • نظرات : بدون دیدگاه

به میزبانی اتاق بازرگانی آبادان؛ برگزاری پنجمین جلسه بررسی و رفع مشکلات گواهی مبدا در شادگان

پنجمین جلسه بررسی و رفع مشکلات گواهی مبدا در شادگان با حضور اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی آبادان و فرماندار شادگان در محل سالن جلسات این اتاق برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان غلامرضا اکبری زاده در پنجمین جلسه بررسی و رفع مشکلات گواهی مبدا در شادگان که در محل سالن جلسات این اتاق برگزار شد، اظهار کرد: در خصوص تالاب شادگان چند سال قبل اقداماتی انجام دادیم که پس از آن میراث فرهنگی نیز ورود کرد و اتفاقات خوبی افتاد اما اکنون معتقدیم که این تالاب ظرفیتی بیش از شرایط فعلی دارد.

وی ادامه داد: تالاب بین‌المللی شادگان از نظر آماری و رده بندی، ششمین ظرفیت تالابی دنیا بود  اما اکنون از رتبه بندی خارج شده است که این موضوع فاجعه است.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان افزود: مقرر شده جلسه‌ای در خصوص تالاب شادگان با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان و مسئولان تالاب‌های کشور داشته باشیم تا شرایط فعلی بهبود یابد.

اکبری زاده با تاکید بر اینکه باید یک تیم کارشناسی برای تالاب بین‌المللی شادگان مستقر کنیم، خاطرنشان کرد: نمایندگی کنوانسیون تالاب‌های جهانی در ایران در شهر رامسر قرار دارد و برای این موضوع جلسه‌ای در رامسر خواهیم داشت.
وی در ادامه سخنان خود به موضوع شناورها اشاره کرد و گفت: بر اساس آمار در سال ۹۸ حدود ۷ فروند شناور در بندر شادگان پهلو گرفته اما ۱۹۶ شناور در بوشهر در نوبت تخلیه بوده‌اند؛ چه تفاوتی بین خوزستان و بوشهر بوده است؟

سعید حاجیان، فرماندار شادگان نیز در این جلسه اظهار کرد: جهش جدید اتاق بازرگانی آبادان را به فال نیک می‌گیریم و لازم می‌دانیم از توجه به شهر شادگان تقدیر و تشکر می نمایم.

فرماندار شادگان، بر ساماندهی کارگاه بسته بندی خرما شادگان تاکید کرد و افزود:باتوجه به اقدامات صورت گرفته از سوی ادارات و دستگاههای مرتبط در اسرع وقت صادرات خرما بنام شهرستان شادگان آغاز خواهد شد.

ضرورت اقدامات توسعه‌ای بر روی خرما و تالاب شادگان

ید رضا زیتون نژاد،رییس انجمن ملی خرمای خوزستان نیز در این جلسه اظهار کرد: توسعه آموزش‌های مرتبط با صنعت خرما یکی از محورهای آموزش بود که بر روی آن تاکید داشتم.

وی افزود: برگزاری نمایشگاه‌های خرما، حمایت و بازاریابی برای صادرات خرما و تشکیل بانک اطلاعات فعالان صنعت خرما از دیگر موضوعات توسعه محور است.
رییس انجمن ملی خرمای خوزستان : اگر صادرکنندگان خرما بخواهند در نمایشگاه شرکت کنند درصدی از آن را شرکت شهرک‌های صنعتی پرداخت می کند.
زیتون نژاد توضیح داد: انجمن خرما در یک ماه گذشته ۳ جلسه هیات مدیره برگزار کرده است و معتقدیم باید هر منطقه‌ای بر اساس ظرفیت‌هایی که دارد، رونق پیدا کند.
وی با بیان اینکه خرما و تالاب یکی از ظرفیت‌های شادگان است که باید بر روی آن توسعه ایجاد شود،عنوان کرد: به فرماندار شادگان پیشنهاد می‌کنم مشاورینی از بین نخبگان شادگانی انتخاب کنند و همچنین جلسه‌ای با سرمایه‌گذاران مرکز استان نیز برگزار کنند.