موانع ثبت سفارش در اولین جلسه کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات بررسی شد

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
  • نظرات : بدون دیدگاه

جلسه بررسی رفع موانع ثبت سفارش در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان، غلامرضا اکبری زاده در این جلسه اظهار کرد: واردکنندگان علاوه بر مشکلاتی که از در حوزه ارز و مبادلات بانکی در محیط بین‌الملل دارند، در حوزه امور گمرکی نیز با مسائلی مواجه هستند که هم از نظر مالی و هم از نظر زمانی هزینه‌های سنگینی به آنها تحمیل می‌کند.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان تاکید کرد: در حوزه گمرک بادی تلاش شود بروکراسی به حداقل برسد تا واردکنندگان به ‌جز محدودیت‌های خارجی و مشکلات ناشی از فشارهای خارجی، مشکلی دیگری از طرف داخلی‌ها نداشته باشند.

سهولت ثبت سفارش سایر استان ها نسبت به خوزستان

هانی فیصلی، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر نیز در این جلسه اظهار کرد: در موضوعات تجاری، متولی اصلی تجارت خارجی، وزارت صمت است.
وی تصریح کرد: یکی از مشکلاتی ایجاد شده عدم فعالیت کارت‌هایی بوده که در سال ۹۷ و ۹۸ ایجاد شده است. کدام نظریه کارشناسی این را صادر کرده است؟
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر با بیان اینکه ثبت سفارش در همه استان‌ها نسبت به خوزستان راحت‌تر است، ادامه داد: در همه کشورها وقتی سیستم الکترونیکی راه‌اندازی می‌شود تمامی زیرساخت‌ها و مسائل جانبی قبل از آن برطرف شده است و سیستمی را در راستای تسهیل تجارت انجام می‌دهند.

باید از ظرفیت‌های منطقه آزاد اروند استفاده شود

ناصریان، معاونت امور اقتصادی و بازرگانی سازمان صمت خوزستان نیز در این جلسه اظهار کرد: ارائه راهکارهای مناسب در راستای عبور از تحریم و مشکلات کشور از اهداف ما است.
وی با اشاره به تشکیل سازمان منطقه آزاد اروند، افزود: در این چند سالی که سازمان منطقه آزاد اروند تشکیل شده است تاکنون نتوانسته‌ایم هیچ بهره خوبی از این ظرفیت ببریم به همین دلیل سعی ما بر این است که با همفکری و ظرفیت‌های اتاق بازرگانی بتوانیم یک امتیازات ویژه را برای استانمان بگیریم.
معاونت بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت خوزستان توضیح داد: فقط نباید ایرادات را مطرح کینم بلکه باید راهکار نیز ارائه شود ما باید محوریت قائل شویم تا یکسری مجوزها را وزارتخانه رفع کند.

شکوفایی تجارت در گروی توجه به قوانین حاکمیتی مناطق آزاد است

فرشید قربانی، رییس کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات نیز در این جلسه اظهار کرد: قوانین مناطق آزاد بر تجارت آزاد تاکید دارد و باید قوانین حاکمیتی اعمال شود. اگر قرار است تجارت محدود باشد پس چرا نام آن را منطقه آزاد گذاشته‌اند؟
وی عنوان کرد: چرا رویه در برخی استان‌ها سریعتر انجام می‌شود؟ چرا گمرکات آنجا فعال‌ترند؟
ریس کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات در ادامه سخنان خود، خواستار ایجاد یک رویه مناسب برای ثبت سفارش شد.

پیگیری مشکلات ثبت سفارش در سطح وزارت

حسین عیسی زاده دریس، رییس اداره صمت آبادان نیز در این جلسه اظهار کرد: مواردی که اتاق بازرگانی آبادان و خرمشهر مطرح می‌کنند به علت رونق دو شهر است که در حال حاضر این دو شهر از رونق افتاده‌اند.
وی بیان کرد: در ادارات صمت آبادان و خرمشهر کارشناسانی داریم که مسلط به امور ثبت سفارش و بازرگانی هستند.
رییس اداره صمت آبادان ابراز امیدواری کرد: برای ثبت سفارش در این دو شهر با وزارت صمت مکاتبه شده است.

ضرورت رفع مشکلات به صورت ساختاری

هوشنگ فیوضی، مدیر اتاق بازرگانی آبادان در بندر امام خمینی(ره) نیز در این جلسه اظهار کرد: با توجه به اینکه اتاق‌های بازرگانی رابطه مستقیم با تجار دارند و ترخیص کارانی که به شکل رده دوم دارند فعالیت می‌کنند می‌توان یک نظرسنجی مکتوب از تجار انجام داد و مشکلات آنها را رصد دقیق کنیم.
وی خاطرنشان کرد: باید به شکل ساختاری مشکل را شناسایی کنیم.
مدیر اتاق بازرگانی آبادان در بندر امام خمینی(ره) در همین خصوص تاکید کرد: باید یک راهکار عملیاتی برای آن در نظر بگیریم.