بیمه‌نامه و ضمانت‌نامه صادرات به کشورهای آفریقایی صادر شد

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۷
  • نظرات : بدون دیدگاه

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات گفت: در حوزه صدور ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه هیچ مشکلی برای کشورهای آفریقایی نداریم .

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات گفت: در حوزه صدور ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه هیچ مشکلی برای کشورهای آفریقایی نداریم .
ایلنا

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات گفت: در حوزه صدور ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه هیچ مشکلی برای کشورهای آفریقایی نداریم و پس از اعتبارسنجی خریداران آفریقایی بیمه‌نامه‌ها را صادر می‌کنیم. در مورد ضمانت‌نامه برای خدمات فنی مهندسی ما این آمادگی را داریم که در کنار سیستم بانکی با توجه به مشکلات تحریم این ضمانت‌نامه‌ها را صادر کنیم که تا به امروز چندین ضمانت‌نامه صادر شده و کارفرماها نیز آن را پذیرفتند.

افروز بهرامی مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات درخصوص آخرین روند صدور ضمانت‌نامه برای صادرکنندگان با توجه به تحریم‌ها گفت: عدم تمدید معافیت فروش نفت به طور حتم بر روند اقتصاد کشور تاثیرگذار است اما ما امیدواریم با همکاری و همدلی که بین بخش خصوصی و دولت وجود دارد این مسئله را جبران کنیم.

وی ادامه داد: ما در سال ۹۶ که در فروش نفت مشکلی نداشتیم سهم نفت از بودجه عمومی دولت سه درصد بود و از کل بودجه ۱۲درصد و در سال ۹۷ که تحریم‌ها شدت گرفت سهم نفت ۱۱درصد شد این درحالیست که من فکر می‌کنم اصلی‌ترین مشکل بسته شدن خطوط ارتباطی بین بانکی است که این مسئله نیز با تمهیداتی که بانک مرکزی در نظر گرفته حل خواهد شد. ضمن آنکه ماهم در کنار سیستم بانکی می‌توانیم به فعالان تجارت بین الملل کمک کنیم.

بهرامی در پاسخ به این سوال که آیا صندوق صادرات، کشورهای آفریقایی را نیز پوشش می‌دهد؟ اظهار داشت: ما در حوزه صدور ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه هیچ مشکلی برای کشورهای آفریقایی نداریم و پس از اعتبارسنجی خریداران آفریقایی بیمه‌نامه‌ها را صادر می‌کنیم. در مورد ضمانت‌نامه برای خدمات فنی مهندسی ما این آمادگی را داریم که در کنار سیستم بانکی با توجه به مشکلات تحریم این ضمانت‌نامه‌ها را صادر کنیم که تا به امروز چندین ضمانت‌نامه صادر شده و کارفرماها نیز آن را پذیرفتند و برای آفریقا نیز در حال مذاکره هستیم و مطمئن هستم آنجا نیز مشکلی نخواهیم داشت و ظرف هفته‌های آینده این کار را انجام خواهیم داد.

وی در پاسخ به اینکه آیا محدودیتی در منابع صندوق وجود دارد، گفت: ما محدودیتی در صدور ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه نداریم و فقط در کفایت سرمایه شاید مشکل داشته باشیم که آن هم دولت کمک می‌کند. به طور کلی در مقوله صادرات ما برای پوشش ریسک سیاسی و اقتصادی همیشه آماده هستیم.