ترانزیت کالا به سوریه از مسیر عراق به‌زودی آغاز می‌شود

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  • نظرات : بدون دیدگاه

به گفته رئیس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه در اتاق ایران قرار است به‌زودی ترانزیت کالا به سوریه از مسیر عراق فعال شود. در این صورت حدود ۱۷۰۰-۱۸۰۰ کیلومتر مسیر نزدیک خواهد شد و هزینه حمل به به نصف می‌رسد.

به گفته رئیس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه در اتاق ایران قرار است به‌زودی ترانزیت کالا به سوریه از مسیر عراق فعال شود. در این صورت حدود ۱۷۰۰-۱۸۰۰ کیلومتر مسیر نزدیک خواهد شد و هزینه حمل به به نصف می‌رسد.

کیوان کاشفی، رئیس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه در اتاق ایران، در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران درباره روابط تجاری دو کشور ایران و سوریه می‌گوید. کاشفی معتقد است که دو کشور ایران و سوریه می‌توانند به یک جهش اقتصادی در روابط دوجانبه خود دست پیدا کنند.

به گفته کاشفی در حال حاضر ارزش تجارت ایران و سوریه ۲۰۰ میلیون دلار است که می‌تواند به سطح یک میلیارد دلار هم برسد.

رئیس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه در اتاق ایران معتقد است که افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو کشور به بسترسازی‌هایی نیاز دارد.

او به سفر اخیر هیات تجاری-سیاسی ایران به سوریه اشاره می‌کند. در این سفر یکی از مباحث اصلی گفت‌وگو و رایزنی درباره ترانزیت کالا از ایران به سوریه بود؛ قرار است به‌زودی ترانزیت کالا به سوریه از مسیر عراق فعال شود.

کاشفی می‌گوید: در شرایط حاضر ترانزیت کالا از ایران از طریق بندر مرسین در جنوب ترکیه به بندر لاذقیه در سوریه انجام می‌شود. اما این مسیر طولانی و پرهزینه است. هزینه حمل هر کانتینر بار حدود ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ هزار دلار می‌شود. از طرف دیگر هزینه حمل بار از طریق بندرعباس هم همین حدود تمام می‌شود.

به گفته کاشفی میزان و حجم باری که از ایران به سوریه فرستاده می‌شود، کم است، بنابراین این حمل با تأخیر انجام می‌شود. در نتیجه یکی از اولویت‌ها این است که مسیر ترانزیت و ارسال محموله به سوریه از خاک عراق صورت بگیرد؛ در این صورت حدود ۱۷۰۰-۱۸۰۰ کیلومتر مسیر نزدیک می‌شود.

رئیس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه در اتاق ایران تاکید می‌کند که رایزنی‌های اولیه برای تغییر مسیر ترانزیت کالا صورت گرفته است. اگر این توافق انجام شود حدود ۵۰ درصد هزینه‌ها کاهش می‌یابد.

او ادامه می‌دهد: ما باید شرکت‌های حمل‌ونقل ایرانی-عراقی و سوری را در این مسیر فعال کنیم. بخشی از این هماهنگی به عهده کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه است و بخشی از هماهنگی‌ها هم به عهده ستاد روابط ایران، عراق و سوریه است.

به گفته کاشفی اگر مسئله تبادل مالی –بانکی و گمرک کالا از مسیر عراق به سوریه حل شود، ما می‌توانیم همکاری تجاری خود را با سوریه جدی‌تر شروع کنیم.

او تسهیل امور بانکی بین دو کشور را زمینه‌ساز آسان شدن تجارت دوجانبه و آسان شدن رفت‌وآمدهای هیات تجاری ایرانی سوری توصیف کرد.

کاشفی ادامه داد: امیدواریم دفتر تجاری ایرانیان به‌زودی در دمشق خریداری شود. البته توافق‌های حقوقی این کار انجام‌شده است ولی هنوز تبادل مالی به دلیل وجود مشکلات در تبادل مالی هنوز برطرف نشده است.