تشکیل شورای گفتگو در آبادان را به فال نیک می گیریم

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
  • نظرات : بدون دیدگاه

مسعود خیاط زاده رئیس اتاق بازرگانی آبادان ؛

تشکیل شورای گفتگو در آبادان را به فال نیک می گیریم

در نشست فعالان اقتصادی آبادان با سرپرست محترم فرمانداری ویژه آبادان که در روز چهارشنبه ۲۵/۷/۹۷ در محل اتاق بازرگانی آبادان برگزار شد ؛ تولیدکنندگان و صادرکنندگان به بیان مشکلات و نارسایی های موجود پرداختند.

رئیس اتاق بازرگانی آبادان ضمن خوش آمد گویی به زین العابدین موسوی ؛ سرپرست فرمانداری ویژه آبادان و دیگر مدعوین نشست اظهار داشت : عمده مشکلات فعالان اقتصادی بخش خصوصی در آبادان ناشی از سلیقه ای عمل کردن برخی مدیران محلی است که برخورد با این وضع در حوزه ی فرمانداری محترم آبادان است.

مسعود خیاط زاده افزود:تشکیل شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت از جمله درخواست ها و پیگیری های اتاق بازرگانی آبادان بوده است که اینک در آستانه ی تحقق این مهم می باشیم.

خیاط زاده ادامه داد: امیدواریم هر یک از بخش های دخیل در پروسه ی توسعه صادرات به وظایف قانونی خود اگاه و عامل باشند تا از این طریق شاهد نظم و انضباط و همگرایی بین بخشی باشیم و این همان چیزی است که تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبادانی بخاطر حاکمیت سلیقه در برخی نهادهای زیربط در رنج و عذابند.

رئیس اتاق بازرگانی آبادان گفت : علیرغم تاکیدات فراوان مقام معظم رهبری بر حمایت از تولید کالای ایرانی و توجه به امر صادرات غیر نفتی متاسفانه نهادهای اجرایی به استناد بخشنامه ها و دستورالعمل های ابلاغی به شکلی عمل کرده اند که منویات رهبری معظم کمترمحقق شده است.هدف نهایی اتاق های بازرگانی امرمهم و حیاتی صادرات است و صادرات یعنی تولید و ایجاد اشتغال پایدار.

خیاط زاده افزود : ماده ۲ و ۳ قانون بهبود فضای کسب و کار؛ دولت را موظف و مکلف به مشورت و گفتگوی با بخش خصوصی پیش از هر تصمیمی نموده است نه اینکه با ابلاغ تصمیمات خلق الساعه ؛ سرمایه صادرکننده را به خطر بیاندازیم. متاسفانه بار تاجر ما تا وقتی که به مرز تجاری برسد معلوم نیست بخشنامه و ابلاغیه ی تازه ای مبنی بر ممنوعیت صادرات محموله آن صادر شده باشد یا نه.

زین العابدین موسوی ؛ معاون استاندار و سرپرست فرماندار ویژه آبادان نیز در این نشست ضمن تشکر از فعالیت های اتاق بازرگانی آبادان گفت: آبادان نمونه بارز انباشت مشکلاتی است که از زمان بازسازی تا به الان قابل لمس است. وظیفه ما این است که آستانه خدمت را دررفع مشکلات موجود به منصه ظهور برسانیم. هر یک از ما مسئولیتی خاص و محدود داریم و ایجاد تعامل بین سازمانی راهکار مناسبی برای برون رفت از این مشکلات و نابسامانی هاست.

موسوی افزود: آبادان میزبان دو بازوی اقتصادی سازمان منطقه آزاد اروند و اتاق بازرگانی است.این نوید را می دهم که قوانین مناطق آزاد که رشد و توسعه را در پی خواهد داشت بزودی تمام و کمال در جغرافیای منطقه آزاد اروند اجرایی خواهد شد. ۲۰ سال معافیت مالیاتی در مناطق آزاد باعث پیشرفت و رفع بسیاری از مشکلات اقتصادی و اجتماعی نظیر بیکاری می شود و تا مادامی که قوانین سرزمینی در منطقه آزاد اروند حاکم باشد نمی توان شاهد پیشرفت و توسعه واقعی باشیم.

در این جلسه صادرکنندگان به بیان مشکلات خود پرداختند که عمده ی آنها مربوط به کیفیت خدمات ادارات گمرک و بندر آبادان بود.