تعلیق الزام صادرات قیر از طریق بورس کالا

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۰۷
  • نظرات : بدون دیدگاه

چندی پیش وزیر کار در نامه‌ای به وزیر نفت خواستار تعلیق الزام عرضه محصولات قیر در بورس کالا شده بود و حالا خبرها از موافقت با این درخواست حکایت دارند.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد که معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت پس از تشکیل جلسه‌های کارشناسی با این موضوع موافقت کرده و هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نفت نیز ۲۴ دی‌ماه امسال بخشنامه‌ای را دراین‌باره ابلاغ کرده است.

صادرات قیر در ماه‌های اخیر و پس از اعمال تحریم‌های آمریکا با موانعی مواجه شده زیرا خریداران خارجی قیر ایران برای فرار از فشارهای آمریکا، تمایل ندارند از طریق بورس کالا اقدام به ثبت مشخصات و خرید قیر کنند.

تاکنون صادرات قیر باید از طریق بورس کالا انجام می‌شد؛ اگرچه این روش، سازوکاری شفاف است اما پاسخگوی دوران تحریم نیست و مشتریان خارجی از این روش، گریزان‌اند.

بر اساس برخی گزارش‌ها، میزان مراجعه مشتریان خارجی در ماه‌های اخیر و پس از تشدید تحریم‌های آمریکا به‌شدت کاهش‌یافته است.

برای مقابله با این وضعیت، پیشنهادهای مطرح شد تا به‌طور موقت صادرات قیر از بورس کالا خارج شود تا مشتریان خارجی با خیال راحت اقدام به خرید کنند.

بر این اساس، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ارسال نامه‌ای به بیژن زنگنه وزیر نفت، خواستار تعلیق الزام عرضه محصولات قیر در بورس کالا شد.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد که معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت پس از تشکیل جلسه‌های کارشناسی با این موضوع موافقت کرده و هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نفت نیز ۲۴ دی‌ماه امسال بخشنامه‌ای را دراین‌باره ابلاغ کرده است.

 کاهش مشتریان خارجی قیر به یک‌پنجم

در این رابطه مسعود جبرائیلی، مدیرعامل یکی از پالایشگاه‌های زیرمجموعه سازمان تأمین اجتماعی گفت: اعتقاد کامل به تأمین نیاز داخل از طریق بورس کالا داریم؛ ازنظر ما بورس کالا سازوکاری شفاف برای تأمین درخواست مصرف‌کنندگان به شمار می‌رود اما سازوکار صادرات قیر در زمان تحریم باید متفاوت و متناسب با شرایط موجود باشد.

او یادآور شد: اکنون برای تعیین قیمت وی.بی (ماده پایه تولید قیر) و همچنین سایر خریدوفروش‌های داخلی، از بورس کالا استفاده می‌کنیم که روندی مطلوب است.

جبرائیلی با بیان اینکه در شرایط کنونی، صادرات قیر از طریق بورس کالا مشکلات بسیاری را ایجاد کرده است، ادامه داد: اکنون با تحریم‌های همه‌جانبه آمریکا مواجهیم که در این شرایط هیچ مشتری خارجی تمایل ندارد از طریق بورس کالا قیر ایران را بخرد.

او اضافه کرد: باید برای شرکت‌های تولیدی و صادرکنندگان در زمان تحریم راهکارهای ویژه‌ای ارائه کنیم تا صادرات و تولید با مشکل مواجه نشود.

او گفت: پس از اعمال تحریم‌ها تعداد مشتریان خارجی قیر مراجعه‌کننده به بورس کالا به‌شدت کاهش داشته و تقریباً صفر شده است.

جبرائیلی با اعلام اینکه مشتریان خارجی نگران «خرید شناسنامه‌دار» از ایران هستند، تصریح کرد: برای مدیریت صادرات قیر و گذار از دوران تحریم باید صادرات این محصول، خارج از بورس انجام شود اما تأمین نیاز داخل می‌تواند همچنان از طریق بورس کالا تداوم یابد.

او تصریح کرد: در تأمین قیر موردنیاز داخل هیچ کمبود و مشکلی وجود ندارد و تأمین داخل همچنان در اولویت است.

به گفته جبرائیلی اکنون پتروشیمی‌ها می‌توانند صادرات خود را از طریق سازوکار خارج از بورس کالا انجام دهند که این شیوه می‌تواند به صادرات قیر نیز تسری یابد.

مدیرعامل نفت پاسارگاد اضافه کرد: این موضوع در معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت به‌صورت کاملاً کارشناسی بررسی شد که درنهایت این معاونت، موافقت خود را با فروش قیر صادراتی با منشاء فاکتورهای خرید «وکیوم باتوم» (ماده پایه تولید قیر) بورس اعلام کرد.

وی با بیان اینکه هیات وزیران تصمیم‌گیری درباره صادرات قیر را به وزارت نفت واگذار کرده است، ادامه داد: در ۲۴ دی‌ماه معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت بخشنامه مربوط به الزام نبودن عرضه قیر صادراتی در بورس کالا را به گمرک ابلاغ کرده است.

مدیرعامل نفت پاسارگاد یادآور شد: نامه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به وزیر نفت در راستای وظایف قانونی وزارت تعاون و صیانت از اشتغال موجود در این صنعت و اتخاذ راهبرد درست در زمان تحریم‌ها بوده است.

به گزارش ایرنا، مجموع صادرات قیر کشور در سال گذشته حدود ۳ میلیون و ۷۶۳ هزار تن بود. از ابتدای امسال تا پایان آذرماه نیز ۲ میلیون ۸۳۸ هزار تن قیر صادرشده است که با توجه به تحریم‌ها و مراجعه نکردن مشتریان خارجی، نسبت به میزان صادرات در ماه‌های باقیمانده امسال، تردیدهای جدی وجود دارد.