توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری منطقه آزاد اروند با کشور اندونزی در آبادان کلید خورد

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
  • نظرات : بدون دیدگاه

کشور بزرگ و مسلمان اندونزی اهمیت ویژه ای در نظام اقتصادی آسیا دارد از این روی اتاق بازرگانی آبادان بعنوان معین توسعه روابط تجاری و اقتصادی بخش خصوصی با این کشور ۲۷۰ میلیون نفری با دعوت از سفیر محترم اندونزی و هیات همراه وی ؛ گام نخست را برداشت.

در متن تفاهم نامه ی منعقد شده مواردی چون ؛ معرفی و ترویج توانمندی ها و ظرفیت های طرفین در اندونزی و ایران ؛ همکاری و تمهیدات لازم برای شرکت طرفین در نمایشگاه های تجاری و صنعتی که هر یک برگزار می کنند و نیز تبادل اطلاعات لازم در زمینه های اقتصادی و فرصت های سرمایه گذاری تاکید شده است.

به گزارش روابط امور بین الملل اتاق بازرگانی آبادان ؛ پیش از ظهر امروز دوشنبه ۱۹ آذرماه ۹۷ جنای آقای اکتاوینو علیمودین به همراه هیات اقتصادی و تجاری سفارتخانه اندونزی در کشورمان با حضور در اتاق بازرگانی آبادان با امضای تفاهم نامه ی گسترش روابط تجاری و اقتصادی فی ما بین کشور اندونزی و منطقه آزاد اروند نشستی برگزار کردند.

مسعود خیاط زاده رئیس اتاق بازرگانی آبادان در ابتدای این نشست ؛ ضمن خوش آمد گویی به هیات اندونزی ؛ توانایی های صنعتی ؛ گردشگری و تجاری و نیز مواهب طبیعی منطقه را برشمرد.

خیاط زاده با تاکید بر وجود سه اتاق بازرگانی در استان خوزستان ؛ آن را نشان دهنده ی تجاری بودن این استان بویژه درآبادان دانست.

رئیس اتاق بازرگانی آبادان برای تعمیق روابط بیشتر خواستار اعلام خواهر خواندگی بین منطقه آزاد اروند و یکی از مناطق اندونزی شد.

خیاط زاده با اشاره به صفر بودن تعرفه های گمرکی در مناطق آزاد از سفیر اندونزی خواست که در بحث سرمایه گذاری در این منطقه به شکل جدی ورود کند.

در ادامه ی این نشست که با حضور دکتر زین العابدین موسوی معاون محترم استاندار و فرماندار ویژه آبادان ؛ سید علی موسوی معاونت محترم اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند و نمایندگانی از اداره کل بنادر و کشتیرانی استان خوزستان ؛ اتحادیه پرورش دهندگان آبزیان ؛ شرکت های بزرگ پتروشیمی بندر امام خمینی (ره) و آبادان و سازمان نطام مهندسی و ساختمان آبادان برگزار شد هر کدام از مدعوین به تشریح توانمندی های حوزه خود پرداختند.

در متن تفاهم نامه ی منعقد شده مواردی چون ؛ معرفی و ترویج توانمندی ها و ظرفیت های طرفین در اندونزی و ایران ؛ همکاری و تمهیدات لازم برای شرکت طرفین در نمایشگاه های تجاری و صنعتی که هر یک برگزار می کنند و نیز تبادل اطلاعات لازم در زمینه های اقتصادی و فرصت های سرمایه گذاری تاکید شده است.

گفتنی است جناب آقای اکتاوینو علیمودین سفیر محترم اندونزی در ایران شبانگاه ۱۸ آذرماه در بدو ورود به فرودگاه بین المللی آیت الله جمی آبادان ؛ مورد استقبال سید زین العابدین موسوی معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان ؛ سید علی موسوی معاونت سرمایه گذاری منطقه آزاد اروند ؛ اعضای هیات رییسه و نمایندگان اتاق و مسعود خیاط زاده رییس اتاق آبادان قرار گرفت.

بازدید از بازارهای آبادان ؛ گذرگاه صادراتی مرز شلمچه ؛ تاسیسات بندری آبادان و ظرفیت های گردشگری آبادان و خرمشهر از برنامه های حضور سفیر محترم اندونزی و هیات همراه بود که توسط اتاق بازرگانی آبادان تدارک دیده شده بود.

سفیر محترم اندونزی و هیات همراه ایشان بعد از ظهر دوشنبه ۱۹ آذرماه پس از صرف ناهار در یکی از مراکز گردشگری محلی از طریق زمینی آبادان را به مقصد اهواز ترک کرد.