دیدار رئیس اتاق بازرگانی آبادان با مدیر کل گمرک شهرستان آبادان:ایجاد اشتغال با توسعه بندر آبادان

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
  • نظرات : بدون دیدگاه

رئیس اتاق بازرگانی آبادان گفت: با توسعه بندر آبادان و ایجاد اسکله ، رونق تجاری و اقتصادی این شهرستان بیشتر می گردد  که این امر باعث بهبود وضعیت اجتماعی و آرامش خاطر مردم می شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان، غلامرضا اکبری زاده در دیدار با مدیر گمرک آبادان اظهار کرد: صادرات و واردات طی ماه های اخیر در تمامی اتاق های بازرگانی ایران باتوجه به تحریم ها و بیماری منحوس کرونا به شدت کاهش یافته است و به تبع آن نیز این امر بر آبادان، خرمشهر، چوئبده و اروندکنار تاثیر گذاشته است.

وی با اشاره به مشکلات تعاونی مرز نشینان و کاهش بسیار زیاد تعداد فروند کشتی و لنج ها در این شهرستان وضعیت را بحرانی توصیف کرد و افزود: این امر می تواند آسیب های فراوانی را به جامعه شهری به صورت نامحسوس وارد کند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان عنوان کرد: بیکاری و نا امنی اجتماعی مسائلی هستند که با کاهش اشتغال، تعداد لنج ها، صادرات و واردات کالا رخ می دهد.

اکبری زاده تصریح کرد: در آبادان پتانسیل های خوبی برای رونق کسب و کار و صادرات وجود دارد که می توان از آنها بهره برداری کرد و میزان بیکاری را تا حدودی در آبادان کاهش دهیم.

وی ادامه داد: در آبادان محوطه و اسکله های بسیار عالی و سوله های بزرگی برای پهلوگیری شناورهای بزرگ وجود دارد که در زمان گذشته تمامی این زیرساخت ها برای واردات و صادرات وجود داشته است که اگر این فضاها به مجموعه گمرک و اداره بندر  اضافه شوند می توانند باعث رونق کسب و کار در این شهرستان شوند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان گفت: اکثر بارکانتینری این شهرستان به دلیل مشکلات فراوانی که در بندر وجود دارد در بندر خرمشهر بارگیری می شود که با اضافه شدن اسکله ای که ذکر شد قطعا انتقال کانتینرها به آبادان وجود دارد.

اکبری زاده اضافه کرد: ورود کالاهای ملوانی و همراه مسافر در اروندکنار و چوئبده با محدودیت هایی رو به رو هستند، در صورتی که برای  استان های همجوار همچون بوشهر و هندیجان هیچ محدودیتی برای آنها وجود ندارد.

وی یادآور شد: امیدواریم با همکاری و همفکری هم بتوانیم در راستای پیشبرد اشتغال و آبادانی شهرستان آبادان اقدام موثری انجام دهیم.

زمینه واردات لوازم خانگی فراهم شود. اسداله کرد زنگنه، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان نیز در این نشست اظهار کرد: به عنوان تاجر ۳۱ سال است که در آبادان مشغول فعالیت هستم و این نظر را دارم که با کمک های بیشتر بخش خصوصی و مسئولان شهری می توان به چوئبده و اروندکنار رونق بخشید و تجار و بازرگانان بیشتری در آنجا فعالیت کنند.

وی ادامه داد: منبع درآمد ما تجار از طریق دریا، صادرات و واردات است و از بخش خصوصی خواهشمندیم به ما کمک کنند یا برنامه ریزی صورت گیرد تا بتوانیم کالاهای خانگی همچون یخچال و غیره را به شهر وارد کنیم و به کسب و کار خود رونق دهیم.

مسئولان باید زیرساخت های لازم برای توسعه اسکله را آماده کنند

محمدرضا پارسا اصیل، سرپرست گمرک آبادان نیز با بیان اینکه هر جا طبق قانون نیاز به کمک و همراهی گمرک باشد در وظیفه خود کوتاهی نخواهیم کرد و در حد توان انجام وظیفه می کنیم، اظهار کرد: وظیفه گمرک در اصل این است که بتواند به منطقه یا کاری رونق دهد و قطعا دغدغه تمامی مسئولان شهری این است که آمار بیکاری کاهش یابد.

وی ادامه داد: اتاق بازرگانی آبادان باید به مسئولانی که می توانند در رونق و توسعه بندر این شهرستان نقشی ایفا کنند وظایف سازمان را به آن ها شرح دهد و مسئولان باید زیرساخت های لازم برای توسعه اسکله را آماده کنند و هر زمانی که محصولی نیاز به تایید داشت گمرک آن را انجام می دهد؛ ما در این زمینه اعلام آمادگی کامل را دارا هستیم.

سرپرست گمرک آبادان این قول را به رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان را داد که در حد توان مضاعف همکاری لازم را انجام خواهیم کرد و در وظایف خود هیچ گونه قصور و کوتاهی نخواهیم کرد زیرا کمک به شما در واقع کمک به مردم است.

پارسا اصیل گفت: دغدغه اصلی بنده در آبادان ایجاد اشتغال است و زمانی که اشتغال به وجود آید به دنبال آن امنیت، رونق و حتی شادی مردم پیش خواهد آمد زیرا اکثر مردم این شهرستان با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کنند و رفع این مشکل توسط بخش خصوصی میسر خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: بخش خصوصی می تواند با حمایت از شرکت های تولیدی و تسریع در کارها و انتقال کالاهایشان به محل مورد نظر باعث ایجاد اشتغال شود.

در پایان نشست رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن آبادان از سرپرست گمرک این شهرستان خواست با تمام توان همکاری لازم را با این اتاق در زمینه آبادی و رونق اقتصادی و همچنین توسعه بندر را داشته باشند.