رایزنی برای فروش ریالی نفت در بورس

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  • نظرات : بدون دیدگاه

رئیس سازمان بورس از مذاکره برای فروش ریالی نفت در بورس انرژی خبر داد که اگر به نتیجه برسد مشکل خریداران برای پرداخت ۸۰ درصد بهای نفت به‌صورت ارزی را رفع می‌کند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از مذاکره برای فروش ریالی نفت در رینگ بین‌المللی بورس انرژی خبر داد.

شاپور محمدی در حاشیه آغاز به کار ابزارهای جدید در بورس تهران در خصوص آخرین وضعیت فروش نفت در بورس انرژی گفت: برای عرضه محموله‌های جدید نفت در بورس انرژی منتظر اعلام رسمی وزارت نفت هستیم و از سمت سازمان بورس مشکلی برای برقراری مجدد فروش نفت در بورس انرژی وجود ندارد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: درعین‌حال مذاکراتی در حوزه فروش ریالی نفت در بورس انرژی صورت گرفته تا این فروش‌ها صرفاً با ریال انجام شود، درحالی‌که هم‌اکنون فروش‌ها به‌صورت ارزی- ریالی است.

او در پاسخ به سؤالی مبنی بر راه‌اندازی بورس ارز گفت: بانک مرکزی معتقد است که ابتدا باید بازار نقدی ارز را در بازار پول راه‌اندازی کند و پس‌ازآنکه این بازار در بخش نقد آغاز به کار کرد و قابلیت اخذ نرخ‌های مرجع برای ارز فراهم شد، آنگاه می‌توان قراردادهای آتی ارز را نیز راه‌اندازی کرد، این در شرایطی است که سازمان بورس بعد از اعلام نظر بانک مرکزی  و تعیین نرخ مرجع، آمادگی راه‌اندازی بورس ارز را هم دارد.