سامانه چکاوک به روی چک‌های قدیمی بسته شد

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  • نظرات : بدون دیدگاه

از امروز، ششم آبان ماه چک‌های قدیمی (غیر صیاد) فقط در شعب بانک صادرکننده وصل می‌شود و تبادل آنها در سامانه چکاوک ممنوع است.

از پایان شهریور سال گذشته و با راه‌اندازی سامانه صدور یکپارچه چک (صیاد) قرار شد چک‌های متحدالشکل جدید صادر و استفاده شود. در این میان صاحبان دسته‌چک فرصت داشتند دسته‌چک‌های قبلی را تا اردیبهشت امسال در بانک‌ها تعویض کنند و دسته‌چک صیادی بگیرند.

اما بعد از مدتی با توجه به جا ماندن بانک‌ها و مردم از مهلت تعیین شده، این زمان تا شهریورماه تمدید شد تا صاحبان دسته‌چک بتوانند چک‌های قدیمی را تغییر دهند.

بااین‌حال گستردگی این طرح و شرایطی که بر آن حاکم بود، موجب شد بار دیگر بانک مرکزی این زمان را تا آبان امسال تمدید کند که بر این اساس از امروز (ششم آبان ماه) مهلت تمام شد و دیگر تمدیدی در کار نیست؛ ازاین‌رو دارندگان دسته‌چک قدیمی دیگر نمی‌توانند آن را در یک بانک غیر مرتبط ارائه کنند و تبادل چک‌های غیر صیادی در سامانه چکاوک ممنوع است.

در دستور بانک مرکزی به بانک‌ها تأکید شده که چک‌های غیر صیادی صرفاً با حضور مشتری به بانک صادرکننده چک قابل دریافت خواهد بود و چک‌های عادی غیر صیادی سایر بانک‌ها در هیچ‌کدام از شعب بانک مربوطه برای ثبت در سامانه چکاوک قابل‌واگذاری نیست.

چک‌های صیادی به دنبال مسائلی که برای دسته‌چک ایجاد می‌شد و به‌ویژه آمار بالای چک‌های برگشتی در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت تا بتواند کمکی به اصلاح رویه و روال صدور دسته‌چک کند و در مهم‌ترین مؤلفه‌ها، یکسان‌سازی دسته‌چک‌ها و بالا بردن امنیت چک در آن اجرایی شد.

چک‌های صیادی از این قابلیت برخوردار هستند که گیرنده آن می‌تواند قبل از دریافت چک از پیشینه فرد صادرکننده استعلام بگیرد و با اطمینان بیشتری آن را قبول کند.