سهم همسایه‌ها در سبد صادراتی کشور بالا رفت + جدول

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۰۷
  • نظرات : بدون دیدگاه

آمار تجارت خارجی ایران در سال گذشته نشان می‌دهد علی رغم افزایش سهم همسایه‌های کشورمان در سبد صادراتی ایران، هنوز ظرفیت بزرگی در مجاورت ایران دست‌نخورده باقی مانده است.

تجارت با همسایگان، در تجارت خارجی هر کشوری از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است چراکه از یک سو، با افزایش فاصله جغرافیایی در تجارت خارجی، هزینه‌های تجاری افزایش می‌یابد چراکه در بسیاری موارد، میزان صرفه اقتصادی در تجارت در رابطه معکوسی با فاصله جغرافیایی قرار دارد؛ از سوی دیگر هم افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی به معنای گره خوردن سایر تعاملات شامل تعاملات سیاسی و حتی امنیتی است و این یعنی دو چندان شدن اهمیت مراودات تجاری و اقتصادی میان همسایگان که به افزایش تعاملات در ابعاد سیاسی و امنیتی منجر می‌شود.

ایران هم هیچگاه از این قاعده کلی مستثنی نبوده و حتی در شرایط تحریمی امروز می‌توان به وضوح مدعی شد که اهمیت تجارت با همسایگان، برای ایران به مراتب بیش از گذشته است. اما با این وجود بر اساس آمار تجارت خارجی ایران در سال ۹۷، گرچه می‌توان به تاثیر تحریم‌ها بر مروادات تجارت خارجی ایران را دید ولی به نظر می‌رسد، کشورهای همسایه ایران با صدها میلیون نفر جمعیت و پتانسیل‌های بزرگ تجاری و اقتصادی، ظرفیتی به مراتب بیش از تغییری که در سبد تجارت خارجی ایران در سال ۹۷ رخ داد خواهد داشت.

۵۴ درصد صادرات ۹۷ ایران به کشورهای همسایه انجام شد

آمار تجارت ۱۲ ماه منتهی به اسفند سال ۹۷ کشورمان نشان می‌دهد که از حدود ۴۴ میلیارد و ۳۰۹ میلیون دلار صادراتی که در سال ۹۷ انجام شد، حدود ۲۴ میلیارد و ۱۳۲ میلیون دلار به ۱۵ کشور همسایه انجام شده است و این یعنی بیش از ۵۴ درصد صادرات کشورمان به مقصد کشورهای همسایه بوده.

ردیف نام کشور میزان صادرات ایران طی ۱۲ ماهه ۹۷

(میلیارد دلار)

درصد تغییر به نسبت ۹۶
۱ عراق ۸٫۹۶۰ ۳۶٫۷+
۲ امارات متحده عربی ۵٫۹۵۴ ۱۲-
۳ افغانستان ۲٫۹۲۷ ۵٫۱+
۴ ترکیه ۲٫۳۶۹ ۴۰٫۲-
۵ پاکستان ۱٫۲۴۷ ۳۵٫۷+
۶ عمان ۰٫۷۲۸ ۳۲+
۷ آذربایجان ۰٫۴۱۰ ۲۶+
۸ ترکمنستان ۰٫۴۰۰ ۴٫۳-
۹ فدراسیون روسیه ۰٫۲۸۰ ۴-
۱۰ کویت ۰٫۲۵۳ ۰٫۴+
۱۱ قطر ۰٫۲۲۵ ۶٫۷-
۱۲ ارمنستان ۰٫۱۵۹ ۲۱٫۵-
۱۳ قزاقستان ۰٫۱۳۱ ۲۲٫۱-
۱۴ تاجیکستان ۰٫۰۷۸ ۶۳٫۹-
۱۵ بحرین ۰٫۰۱۱ ۱+
۱۶ عربستان ناچیز

بر اساس جدول بالا، در سال ۹۷ صادرات ایران به ۷ کشور عراق، افغانستان، پاکستان، عمان، آذربایجان، کویت و بحرین افزایشی در بازه یک تا ۳۶ درصدی را تجربه کرده و در مقابل صادرات ایران به ۸ کشور امارات، ترکیه، ترکمنستان، روسیه، قطر، ارمنستان، قزاقستان و تاجیکستان کاهش یافته است.

سهم ۲۷ درصدی کشورهای همسایه در واردات سال ۹۷ ایران

همچنین با توجه به واردات ۱۲ ماه سال گذشته، از مجموع ۴۲ میلیارد و ۶۱۲ میلیون دلار کل واردات کشور، ۱۱ میلیارد و ۵۴۱ میلیون دلار کالا از مبدأ کشورهای همسایه وارد خاک ایران شده است و این یعنی ۲۷ درصد واردات ایران در سال گذشته از کشورهای همسایه انجام گرفته است.

ردیف نام کشور میزان واردات ایران در ۱۲ ماهه ۹۷

(میلیارد دلار)

درصد تغییر نسبت به ۹۶
۱ امارات متحده عربی ۶٫۵۶۷ ۳۴٫۷-
۲ ترکیه ۲٫۶۱۶ ۱۸٫۸-
۳ فدراسیون روسیه ۱٫۳۴۳ ۸۴٫۵+
۴ عمان ۰٫۴۳۲ ۹۹٫۷+
۵ پاکستان ۰٫۳۳۰ ۱۶-
۶ قزاقستان ۰٫۰۸۷ ۳۰٫۴+
۷ عراق ۰٫۰۵۸ ۳۴۶۱-
۸ تاجیکستان ۰٫۰۲۶ ۸۷٫۵+
۹ ارمنستان ۰٫۰۲۲ ۱۲٫۳-
۱۰ آذربایجان ۰٫۰۲۰ ۲۳٫۴-
۱۱ کویت ۰٫۰۱۲ ۵۵٫۷-
۱۲ افغانستان ۰٫۰۱۰ ۴۶٫۴-
۱۳ ترکمنستان ۰٫۰۰۹ ۲۸٫۷-
۱۴ قطر ۰٫۰۰۹ ۶۰-
۱۵ بحرین ناچیز
۱۶ عربستان ناچیز

در سال ۹۷، واردات ایران از ۱۰ کشور امارات، ترکیه، پاکستان، عراق، ارمنستان، آذربایجان، کویت، افغانستان، ترکمنستان و قطر، از ۱۲ تا بیش از ۳۴۰۰ درصد به نسبت سال ۹۶ کاهش یافته و در مقابل واردات ما از ۴ کشور روسیه، عمان، قزاقستان و تاجیکستان افزایش یافته است.

تراز تجاری ایران در تجارت با همسایه‌ها؛ عراق و روسیه دو روی تراز تجاری ایران در سال ۹۷

اما در  این میان تراز تجاری تجارت خارجی ایران با کشورهای همسایه هم قابل توجه است و تجارت ایران با عراق با ۸٫۹۰۲+ میلیارد دلار و تراز تجاری ۲٫۹۱۷+ با افغانستان بالاترین تراز تجاری در تجارت ایران و همسایگان را در سال ۹۷ رقم زد و در مقابل تراز تجاری ایران و فدراسیون روسیه با ۱٫۰۶۳- میلیارد دلار کمترین تراز  تجاری ایران با همسایگان ما بود.

منبع : تسنیم