سومین جلسه بررسی موانع و مشکلات گواهی مبدا و مشکلات صادرات خرما در اتاق آبادان

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  • نظرات : بدون دیدگاه

سومین جلسه بررسی موانع و مشکلات گواهی مبدا در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان، رییس این اتاق در جلسه اظهار کرد: از فرماندار و مسئولان شهر شادگان درخواست کردیم تا جلسه‌ای به منظور رفع موانع کشاورزی با آنها داشته باشیم و پیرو جلساتی که در شادگان داشتیم به یک جمعبندی رسیدیم.
غلامرضا اکبری زاده افزود: استان خوزستان در زمینه خرما توانمندی بالایی دارد و در ایران نیز جزو بهترین‌ها است.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان تصریح کرد: متاسفانه علیرغم وجود ظرفیت‌های عظیم در حوزه خرما اما بهره لازم را نبرده‌ایم.
اکبری زاده تاکید کرد: ایران ۱۵ درصد تولید و ۴۰ درصد سطح زیر کشت خرمای جهان را دارد.
تامین آب باعث تولید ۱۲۰ تن خرما می‌شود
منیعات، سرپرست اداره جهاد کشاورزی شادگان نیز در این جلسه اظهار کرد: رییس اتاق بازرگانی آبادان اطلاعات جامع و کاملی از وضعیت شادگان دارد.
وی ادامه داد: شهرستان شادگان در سال‌های قبل بیش از ۴ میلیون اصل داشته است که متاسفانه در اثرکم آبی و خشکسالی‌های پی در پی و همچنین کشت‌های بی رویه مناطق بالادست و عدم تامین حق آبه نخیلات با مشکلاتی مواجه شد.
سرپرست اداره جهاد کشاورزی عدم وجود برنامه‌ریزی صحیح را از دلایل مشکلات ایجاد شده در حوزه نخیلات عنوان کرد و گفت: در حال حاضر دو میلیون اصل نخل داریم که اگر آب آنها تامین شود تولیدات به ۱۲۰ تن خواهد رسید.
نظرات کشاورزان راهگشای رفع موانع است
زیتون نژاد، رئیس انجمن ملی خرمای ایران در خوزستان نیز در این جلسه اظهار کرد: آسیب شناسایی یکی از اصول و برنامه‌هایی است که باید حتما انجام شود.
وی افزود: باید یک تیم برود با کشاورزان صحبت کند و بپرسد که به چه دلیل آنها از مشهد و مرزهای خروجی دیگر اظهارنامه می‌گیرند؟
رییس انجمن ملی خرمای ایران در خوزستان عنوان کرد: به طور حتم نظرات کشاورزان راهگشای این موانع خواهد بود.
افتاده ریس گمرگ شادگان. پورکیانی عضو انجمن خرما شادگان و حسین سعیدی مسول حفظ نباتات شادگان نیز آخرین قوانین مربوط به حوزه خرما را تشریح کردند.