ممنوعیت صادرات خرما، بازار را برای عربستان باز می‌کند

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۶
  • نظرات : بدون دیدگاه

رئیس انجمن ملی خرمای ایران معتقد است اعمال محدودیت‌های صادراتی برای خرما، بازار را برای رقبایی همچون عربستان سعودی باز می‌کند.

رئیس انجمن ملی خرمای ایران گفت: اعمال محدودیت‌ها، بازار صادراتی خرمای ایران را با وجود رقبایی همچون عربستان سعودی به خطر می‌اندازد.

محسن رشید فرخی با بیان اینکه تجارت عرف و قانونی برای خود دارد افزود: این در حالی است که وزارت جهاد کشاورزی و سازمان توسعه تجارت به این موضوع واقف هستند که اعمال محدودیت صادرات تأثیری در قیمت‌گذاری بازار داخلی ندارد زیرا همه‌ساله در ماه مبارک رمضان صادرات کاهش می‌یابد.

رئیس انجمن ملی خرمای ایران تصریح کرد: سال گذشته ۳۰۰ هزار تن خرما به ارزش ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار به کشورهای هدف ازجمله آمریکای شمالی، اتحادیه اروپا، روسیه، هند و چین صادر شد.

وی با بیان اینکه محدودیت در صادرات شامل همه ارقام خرما می‌شود اظهار داشت: بخش عمده خرمای صادراتی ایران از نوع «دونم» با شیرینی کمتر و ماندگاری بیشتر است.

به گفته رئیس انجمن خرما، بخش عمده خرمای صادراتی ایران به کشورهای متقاضی شامل زاهدی، پیارم، استعمران، خاصویی و مضافتی است.

وی با بیان اینکه اکنون قیمت هر کیلوگرم خرمای مضافتی در استان‌های جنوبی کشور ۲۲ هزار تومان و پیارم ۴۵ هزار تومان است گفت: گرانی قیمت خرما در دیگر شهرهای کشور به دلیل افزایش هزینه‌های تولید، نوسان نرخ ارز و حضور دلالان و واسطه گران است.

رشید فرخی اضافه کرد: مصرف خرما از ۱۵ تا ۲۰ روز آینده در کشور کاهش می‌یابد بنابراین الزامی برای اعمال محدودیت در صادرات خرما نیست.

وی ادامه داد: البته تاکنون دستورالعملی برای اعمال محدودیت صادرات خرما به گمرکات جمهوری اسلامی ایران ابلاغ نشده است.

سه‌شنبه دهم اردیبهشت خبری منتشر شد که بر مبنای آن، ستاد تنظیم بازار، صادرات خرما را با هدف کنترل بازار این کالای پرمصرف در ماه رمضان ممنوع اعلام کرده‌اند.

بااین‌حال، دیروز رئیس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اعلام کرد «دستوری به گمرک مبنی بر ممنوعیت صادرات خرما ابلاغ نشده و هنوز در حد پیشنهاد ستاد تنظیم بازار بوده است».

طبق آمارها ایران سالانه نزدیک ۱٫۲ میلیون تن انواع خرما در ۲۰۳ هزار و ۷۶۳ هکتار تولید می‌کند که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد امسال با ۳۰ درصد افت تولید مواجه شویم.

ایران با برخورداری از نخلستان‌های وسیع در استان‌های خوزستان، کرمان، هرمزگان، فارس، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر دومین تولیدکننده خرما به لحاظ تولید و سطح زیر کشت و پنجمین صادرکننده این محصول در جهان به شمار می‌رود.

میزان تولید خرما در جهان حدود ۷٫۵ میلیون تن برآورد می‌شود که در یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار نخلستان با متوسط عملکردی ۶ هزار و ۸۳۴ کیلوگرم کشت می‌شود.

مصر، ایران، عربستان سعودی، امارات، پاکستان، الجزایر، عراق، سودان، عمان و لیبی ۱۰ تولیدکننده برتر خرما در جهان به شمار می‌روند که مصر بیشترین میزان عملکرد و الجزایر بیشترین سطح زیر کشت را در اختیار دارد.

متوسط مصرف سرانه جهانی محصول خرما بیش از یک کیلوگرم برآورد می‌شود که البته این شاخص در عربستان ۳۴ کیلوگرم و در ایران هفت تا ۱۰ کیلوگرم است.