موبایل ارزان می‌شود

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
  • نظرات : بدون دیدگاه

قیمت گوشی‌های تلفن همراه پس از بروز نوسان‌های ارزی با کمبود عرضه و افزایش قیمت روبرو شد اما وزیر ارتباطات می‌گوید با ترخیص گوشی‌های موجود در انبار گمرک و انبارهای توقیفی قیمت آن پائین می‌آید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت : با چند رویکرد در دست اقدام از جمله ترخیص تدریجی گوشی‌های تلفن همراه از گمرک و انبارهای توقیف شده، انتظار کاهش قیمت این کالا در بازار را داریم.

محمدجواد آذری جهرمی افزود : بالا رفتن نرخ ارز و جمع شدن گوشی‌های تلفن همراه در گمرک و انبارهای توقیف شده از جمله دلایل گرانی این کالاست.

وی اظهار امیدواری کرد با رفع انحصار از واردات و وارد بازار شدن گوشی‌های موجود در گمرک و انبارهای توقیف شده، قیمت گوشی‌ها در بازار کاهش یابد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به جمع شدن حدود ۶۰۰ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه در گمرک و ۱۲۰هزار دستگاه گوشی در انبارهای توقیف شده، تصریح کرد : این انبارها توسط دستگاه قضایی پلمپ شد تا به پرونده‌های آنها به‌طور کامل رسیدگی شود.

وی با بیان اینکه شبکه ورود کالا دچار اختلال شد، تصریح کرد : از جمله دلایل این موضوع می‌توان به عدم تأمین ارز از طریق سامانه نیما (نظام یکپارچهٔ معاملات ارزی) و گرفتار بودن برخی از نمایندگی‌های فعال به دلیل تخلف اشاره کرد.

آذری جهرمی با اشاره به چند رویکردی که برای رفع این مسائل پیشنهاد شد، اضافه کرد : از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواسته شد تا برای اعطای مجوز به افرادی که متقاضی واردات گوشی به شرط دادن تعهد و ارائه خدمات پس از فروش هستند، اقدام کند.

وی با اشاره به اینکه منتظر تصمیم وزارت صنعت برای این موضوع هستیم، بیان کرد : راهکار دوم ترخیص گوشی‌های جمع شده در گمرک است که این موضوع ایرادهای قانونی داشت اما با مصوبه جدید دولت، فرایند ترخیص آنها آغاز شده است.

وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه از آخرین آمار تعداد گوشی‌های ترخیص شده از گمرک اطلاع ندارد، گفت : با وارد شدن این گوشی‌ها به بازار، بخشی از افزایش قیمت آنکه ناشی از کمبود کالا یا سازوکار عرضه و تقاضا بود، اصلاح می‌شود و قیمت‌ها پایین می‌آید.

آذری جهرمی با بیان اینکه هنوز برای ۱۲۰ هزار گوشی موجود در انبارهای توقیف شده، اتفاقی نیفتاده است، گفت : ما نمی‌توانیم در این موضوع دخالت کنیم اما امیدواریم روند رسیدگی به پرونده‌های آن سریع‌تر انجام شود تا آزادسازی آنها به کنترل قیمت‌ها کمک کند.

بر اساس آمارهای منتشر شده، ایرانیان در سال بیش از ۲۰ میلیون دستگاه گوشی همراه نیاز دارند که ارزش آن به سه میلیارد دلار می‌رسد بنابراین از ابتدای امسال تاکنون باید حدود ۱۰ میلیون دستگاه وارد بازار می‌شد.

بر اساس آمار سامانه همتا (فعال‌سازی گوشی‌های هوشمند)، شمار گوشی‌های وارد شده از مبادی قانونی به کشور از آغاز سال تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۶۲۰ هزار دستگاه بوده است.