نامه سرگشاده رئیس اتاق بازرگانی آبادان به رئیس مجلس شورای اسلامی

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  • نظرات : بدون دیدگاه

فرهیخته ارجمند؛ جناب آقای دکتر لاریجانی دامت برکاته
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و تحیت فراوان؛

احتراما به استحضار می رساند تفکیک وزارت صمت به دو وزارتخانه سبب آن می شود اختلاف میان دو وزارتخانه تازه تاسیس و زیرمجموعه های آن برسرنحوه تقسیم اموال ودعوای حقوقی منجر به رهاسازی بازار و صنعت شده و به دنبال آن بدبینی در بین مردم می شود که با توجه به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌طبد که به شیوه‌ای اقدام شود تا شاهد حضور حداکثری مردم در پای صندوق‌های رای باشیم.
تجارت حلقه قبل و بعد از تولید است به همین دلیل پیوستگی این دو موضوع بسیار زیاد است و عملا تفکیک آن باعث توسعه بروکراسی اداری خواهد شد و در صورت تفکیک به دو وزارتخانه عملا فرآیند صدور مجوزهای کسب و کار به علت تفاوت سلیقه و بخشنامه در دو وزارتخانه به شدت طولانی خواهد شد ضمن اینکه اختلاف میان دو وزارتخانه تازه تاسیس و زیرمجموعه‌های آنها به علت تفاوت دیدگاه ها در مورد تعرفه‌ کالاها و خدمات وارداتی و همچنین عوارض کالاها و خدمات صادراتی توسعه خواهد یافت.
پاسخگویی در خصوص مشکلات تولید و تجارت دو گانه خواهد بود و باعث متهم کردن یکدیگر در فضای رسانه‌ای می گردد که در فضایی که دشمنان قسم خورده ایران اسلامی در حال تلاش برای ضربه زدن بر نظام مبتنی بر مردم سالاری دینی است، به صلاح نمی باشد.
تناقض در میان تصمیمات باعث سردرگمی فعالان بخش خصوصی خواهد شد و تولیدکنندگان نسبت به واردات بی رویه از سوی وزارت بازرگانی و یا شرکت‌های زیرمجموعه به شدت شاکی خواهند شد و مصرف‌کنندگان نسبت به کمبود کالا و یا پایین بودن کیفیت برخی کالا و شکل‌گیری انحصارات شاکی خواهند شد و اعتراضات در این زمینه توسعه می یابد و حتی ممکن است به بروز اغتشاش منجر شود.
بر اساس مقررات مرتبط با اصل ۴۴ قانون اساسی و خروج دولت از تصدی‌گری، تشکیل وزارت بازرگانی در تناقض با این مقررات خواهد بود لذا از این حیث تشکیل دو وزارتخانه باقوانین مبنی بر کوچک‌سازی دولت و عدم گسترش ساختار اداری مغایرت بنیادی خواهد داشت و هزینه‌های پرسنلی و تشکیلاتی دو وزارتخانه تشدید خواهد یافت.
بخش خصوصی به عنوان بازوی اقتصادی و یکی از راه های برون رفت از مشکلات اقتصادی فعلی رجاء واثق دارد با تدبیر و رویکرد عالمانه و حکیمانه حضرتعالی مانع از به بار نشستن خسارتی دیگر به دلیل تصمیم غلط باشیم و معتقدیم ضمن اینکه بیشترین آسیب را ملت می بیند، در شرایط فعلی فرصت آزمون و خطا نیست.

غلامرضا اکبری زاده
رئیس اتاق بازرگانی آبادان