نشست بررسی علل و مشکلات بازرگانان آبادان در خصوص مشکلات ارزی

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  • نظرات : بدون دیدگاه

نشست بررسی علل و مشکلات بازرگانان آبادان در خصوص مشکلات ارزی در اتاق بازرگانی آبادان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان، غلامرضا اکبری زاده در این نشست اظهار کرد: نامه ای از اتاق بازرگانی به دست ما رسیده است که در آن مشخص شده ، یکسری از بازرگانان یا صادرکنندگان در سال۹۷ تا ۹۸ صادراتی انجام دادند که قدرت ارزی دارند، ولی در تاریخ ۶/۹۷ یک بخش نامه جدیدی به دست ما رسید که نیازی به بازگشت ارز نیست، که تاریخ آن محدود بود و به اتمام رسیده است.
وی افزود: به همین منظور از طریق بانک مرکزی قانونی در سال ۹۷ ابلاغ شد که تعدادی از بازرگانان باید بازگشت ارزشان را انجام دهند که متاسفانه این کار را بازرگانان ما انجام ندادند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان تصریح کرد: دو روز پیش در اتاق بازرگانی ایران نشستی داشتیم که لیست بازرگانانی که صادرات انجام دادند و قدرت ارزی آوری داشتند منتهی در این امر کوتاهی انجام دادند را به ما ارائه دادند که در این لیست از آبادان ۴۱ نفر تعهد دارند و اگر به تعهدات خود عمل نکنند از طریق سیستم قوه قضائیه برایشان مشکلی ایجاد می شود.
وی از بازرگانان خواست اگر اسنادی دارند در برابر صادرات و واردات خود ارائه دهند که مقداری از هزینه ها کاسته شود.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان تصریح کرد: بازرگانان برای کاهش هزینه های ارزی خود مستلزم ارائه اسناد به اتاق بازرگانی هستند که مشخص شود شما چه مقدار صادرات انجام دادید چه مقدار واردات و تعهدات شما چه مقدار بوده است.
یکی از شرکت کنندگان در این نشست نیز اظهار کرد: بنده در یک تاریخی اعلام کردم که آمادگی دارم در مقابل واردات ارز خود را ارائه دهم اما به دلیل مشکلاتی همچون کرونا و بحث تحریم بازگشت ارز، ما توان انجام کاری را نداشتیم.
وی گفت: راهکار ما در این زمینه این است که با شما بازرگانان عزیز تعامل کنیم و مابقی را به دولت پرداخت کنید .شما بازرگانانی که اسمتان در لیست قرار دارد یکسری صادراتی انجام دادید و در مقابل واردات نیز صورت گرفته است و تمامی مراحل را طی کردید به همین منظور باید نامه ای نوشته و به بانک مرکزی ارسال کنید تا مشخص شود که بدهی شما آیا تشویه می شود یا نامه برگردانه خواهد شد.
وی افزود: اگر کسی میخواهد به تعهد خود عمل کند۵۰درصد از ارز صادراتی را میتواند استفاده کند و ۵۰درصد بصورت ترکیبی که ۳۰درصد بصورت نقدی و۲۰درصد انتقالی باشد .
سیده مهسا موسوی یکی از اعضای صادر کننده نمونه اتاق بازرگانی آبادان نیز در این نشست اظهار کرد: در بازه زمانی در تابستان ۵/ ۹۷ زمانی که به کشور عراق و افغانستان کالا صادر می کردیم، نیاز به بازگشت ارز نداشتیم ولی از برج ۶ به بعد بازگشت ارز نیازمند بودیم که ما این کار را نیز انجام دادیم. مبلغ صادراتی ما در فصل بهار و تابستان و پاییز یک میلیون و سیصد و پنجاه و هفت هزار دلار بوده است که تعهدات ارزی ما اگر ۹۵ درصد حساب کنیم یک میلیون و دویست و هشتاد و نه هزار تا بوده که ما دومیلیون دلار بازگرداندیم.
ابراهیم نصاری، یکی از اعضای صادر کننده نمونه اتاق بازرگانی در آبادان نیز در این نشست اظهار کرد: بنده صادرکننده دام و علوفه هستم و در سال ۹۷ بخشنامه ای اعلام شد که تنها می توان یکسری دام های خاص را وارد کنید و آن هم شتر است و مجوز دام از جایی دیگر صادر می کردند.
او افزود: شرکت هایی نظیر کشور کویت خودشان در شرکت های ایران حضور پیدا کردند و مستقیما دام را خریداری کردند و تنها بازرگانان ایران است که مجوز به اسم خودشان صادر می کنند.
این صادرکننده نمونه ادامه داد: در سال ۹۷ و ۹۸ ما هفت محصول کشاورزی را صادر کردیم که در این میان در برج ۶ بخش نامه ای صادر شد که ارز باید بازگردانده شود، دوم چون خود بازرگانان کویت مستقیما دام را خریداری کردند که بعضی از انها برای خرج و مخارج مجبور بودن حواله تومانی انجام دهند که این کار را یا از طریق لنج یا حواله کردن به اسم کس دیگری انجام شد که در این خصوص ما مستنداتی داریم چون کل خلیج و دولت های عربی دلاری ندارند و مقابل بازرگانان و تجار ایران تومان حواله میکنند.
نصاری ادامه داد: بر اساس دلایلی که ارائه کردیم کل صادرات ما ۱۵۲هزار دلار بود و این امر باعث کاهش ارز اوری ما شد.
در پایان نشست هم هر کدام از بازرگان علل و مشکلات خود را در زمینه صادرات و واردات و ارز آوری بیان کردند و تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شد.