نشست بررسی مشکلات بندر شادگان با حضور اتاق بازرگانی آبادان/ اکبری زاده: گمرک باید نقش حمایتی خود را پُررنگ‌تر کند

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  • نظرات : بدون دیدگاه

 

نشست رفع موانع توسعه واردات و صادرات در بندر تجاری شادگان به ریاست فرماندار شادگان و با حضور معاون سازمان صمت خوزستان، رییس اتاق بازرگانی آبادان، رییس اتاق بازرگانی خرمشهر، معاون اداره کل بنادر و دریانوردی خوزستان، رییس سازمان بازرگانی خارجی سازمان صمت خوزستان، معاون امور گمرک استان و جمعی از مسئولان ادارات و دستگاه‌های مربوطه در محل فرمانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان، فرماندار شادگان در این نشست اظهار کرد: نرخ بیکاری در شادگان چیزی حدود ۵۰ درصد است.

سعید حاجیان افزود: شادگان شهری است که از بیرون جهت اشتغال به آن مراجعه می‌کردند اما در حال حاضر به شکلی درآمده است که ما در همه جاها با مشکل مواجه هستیم و حل این مشکلات میسر نیست مگر دستگاه‌ها با همدلی به یک راهکار و خروجی مناسب برسند.

وی دلایل عدم توسعه این بندر را کوچک توصیف کرد و ادامه داد: پیش از این بندر شادگان طی مدت دو سال، برای ۲هزار نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی می‌‌کرد. مگر در یک نقطه شهری چند هزار خانوار می‌تواند جایگزین باشد؟ کل شهر ما ممکن است در حال حاضر به ۷ هزار خانوار نرسد که ۳۰ درصد آن در بندر اشتغال داشت ولی متاسفانه طی یک سال و نیم اخیر به مرور شناورهای ما از ۴۰ فروند در ۵ ماهه اخیر حتی به ۲۰ فروند نرسیده است.

فرماندار شادگان تصریح کرد: برخی دوستان در سیسستم بهداشت برخی شناورهای ما را شاید دوماه در بندر نگه داشته بودند.

حاجیان تاکید کرد: اگر قرار است خوزستان رونق پیدا کند از شهرهای بندری آغاز می‌شود.

برخی مشکلات در زمان کوتاه رفع می‌شود
ناصریان، معاون سازمان صمت خوزستان نیز در این نشست اظهار کرد: موضوع زیرسازی بسیار مهم است. نبود جرثقیل، سایت اداری، موضوع کاهش عوارضی نسبت به سایر گمرکات ظرف دو سه ماه قابل حل بود.

ضرورت توجیه پذیری اقتصادی
مدیری، معاون اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان نیز در این نشست اظهار کرد: توسعه بنادر مستلزم افزایش کالای وارداتی و یا صادراتی از آن بندر است.

وی توضیح داد: ۹ لنج وارداتی و ۱۱ لنج صادراتی از ابتدای امسال داشتیم که توجیه اقتصادی ندارد.

معاون اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان عنوان کرد: در حال حضار انبار خالی است؛ چندمیلیارد در بندر هزینه شده اما آیا بهره‌برداری بهینه شده است؟

مدیری گفت: موضوع تعامل بندر و شهرداری و حتی ملاحضات اجتماعی که وجود دارد را مطرح کردم. هیچ ایرادی ندارد اما بگویید چقدر بهره‌برداری شده است؟ باید به دنبال راهکارهای قانونی باشیم.

بزرگترین مشکل عدم هماهنگی نهادها است
هانی فیصلی، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر نیز در این نشست اظهار کرد: در خوزستان بزرگترین مشکلی که برای رونق اقتصادی و برای فعالین این حوزه پیش می‌آید عدم هماهنگی نهادهای مختلف با یکدیگر است.

وی در همین خصوص خاطرنشان کرد: مثلا هندیجان کوچکتر از شادگان است و تجهیزات لازم را نسبت به شادگان ندارد ولی همچنان فعالیت‌های اقتصادی آن مستمر است و فکر می‌کنم مردم راضی هستند و از اقصی نقاط کشور برای خرید به این شهر مراجعه می کنند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر عنوان کرد: چرا در هندیجان به گونه‌ای دیگر تعامل می‌کنند و در اینجا به گونه‌ای دیگر؟ بزرگترین مشکل عدم هماهنگی نهادها است و اگر آن تعامل ایجاد شود و این باور برای مسئولان پیش بیاید که هیچ کدام از فعالان اقتصادی قانون گریز نیستند و دنبال شکستن قانون نیستند، این مشکل ما حل می‌شود.

ضرورت ایجاد شرایط مناسب برای واردات و صادرات
نورالدین موسی، رییس اداره بندر شادگان نیز در این نشست اظهار کرد: گمرک در حیطه اختیارات خودش شاید بیشتر از اختیارات در خدمت مردم بوده است.

وی ادامه داد: گمرک خدمات زیادی را در شادگان ارائه داده است. ورود کالای ملوانی، آیا توانسته این کالای ملوانی به شادگان برسد؟

رییس اداره بندر شادگان ادامه داد: باید شرایط را ایجاد کنیم تا تجار واردات و صادرات حضور پیدا کنند و منع قانونی وجود ندارد.

نورالدین موسی تاکید کرد: برای ارتقا و پایداری خدمات سامانه‌های ما همه الکترونیکی است و خواهشمند است دستور دهید مخابرات شادگان از طریق مخابرات استان موضوع فیبرنوری پایدار را لینک کند به بندر و گمرگ تا بتوانیم سامانه‌های پایدار عملیاتی‌تر کنیم.

گمرک باید نقش حمایتی خود را پُررنگ‌تر کند
غلامرضا اکبری زاده، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان نیز در این نشست اظهارکرد: وقتی شهرهای نزدیک به شادگان را مقایسه می‌کنیم آنها در زمینه رونق خیلی موثرتر از شادگان هستند.

وی ادامه داد: بسیاری از بازرگانان آبادان و خرمشهر که در اینجا فعال بودند حدود ۶ ماه پیش با آنها جلسه داشتم و از ناهماهنگی مجموعه گمرک و همچنین موضوع نگهداری و نوبتگیری که آن موقع امکانات کمتر بود ناراضی بودند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان افزود: چنانچه گمرک بتواند حمایت بیشتری انجام دهد، می‌توانیم همچون گذشته بازرگانان را به این منطقه اعزام کنیم و رونقی در حمل و نقل و بازار شادگان صورت گیرد و همچنین سفر مردم نیز به این شهر زیادتر شود.

اکبری زاده ابراز امیدواری کرد: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان در کنار دستگاه‌های اجرایی شادگان در خصوص توسعه بندر این شهر حضور خواهد داشت و تمام تلاش خود را در این زمینه انجام می‌دهد.