کلیدواژه ی توسعه شادگان ؛ محصول استراتژیک خرما است

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۱۸
  • نظرات : بدون دیدگاه

رئیس اتاق بازرگانی آبادان:

کلیدواژه ی توسعه شادگان ؛ محصول استراتژیک خرما است

غالب فعالان اقتصادی شادگان در زمینه تولید و عرضه ی محصول استراتژیک خرما فعالیت می کنند

در نشست بررسی راهکارهای توسعه صادرات غیر نفتی شهرستان شادگان در روز چهارشنبه ۱۸ مهرماه ۹۷ که به ابتکار اتاق بازرگانی آبادان در محل دفتر نمایندگی این اتاق در شادگان برگزارشد؛ عمده تاکید فعالان بر تشکیل کارگروه خرما بعنوان ” انجمن خرمای شادگان ” بود.

مسعود خیاط زاده ؛ رئیس اتاق بازرگانی آبادان گفت : کرسی اتاق بازرگانی آبادان در شورای گفتگوی استان فرصتی طلایی برای توسعه ی فضای کسب و کاردر مناطق زیرنظر این اتاق است و انتظار ما این است که تولیدکنندگان خرما در شادگان حضور در بازارهای خارجی را تجربه کنند.

رئیس پارلمان اقتصادی بخش خصوصی در مناطق آبادان ؛ ماهشهر ؛ شادگان و هندیجان افزود: ثبت گواهی مبداء برای خرمای شادگان از ضروریت های فعلی است و اینکه خرمای پربرکت شادگان در جایی دیگر و به نام دیگران ثبت گواهی شود به معنای واقعی فرصت سوزی و جفای به نخل داران و تجارشهرستان شادگان است.اتاق بازرگانی آبادان انتظار دارد که مسئولان ذیربط در شهرستان شادگان با توجه به اهمیت توجه و توسعه ی این صنعت ؛ برند خرمای شادگان را ثبت کرده و زمینه ی ثبت گواهی مبدا از شادگان و به نام شادگان را فراهم نمایند.

خنافره رئیس اداره صنعت و معدن شادگان نیز در این نشست گفت: صنایع تولید و بسته بندی خرما در شهرستان شادگان قابلیت توسعه و بروزرسانی دارد. برند خرمای شادگان باید بین المللی بشود.شادگان بیش از ۳۵ کارگاه بسته بندی دارد.

سعید حاجیان فرماندار شادگان نیز در این نشست راهبردی ضمن تشکر از اتاق بازرگانی آبادان بخاطر تشکیل این نشست مهم اظهار داشت: نمایشگاه و توسعه ی صنایع جانبی خرمای شادگان راه اندازی بشود. دولت تسهیلات لازم نظیر جانمایی زمین رایگان و اعتبارات لازم در اختیار فعالان این بخش قرار خواهد داد و در این مسیر ؛ فرمانداری شادگان با تمام توان در کنار تولیدکنندگان و صادرکنندگان خرما در منطقه شادگان خواهد بود.

فرماندار شادگان افزود: خرمای شادگان ؛ مشکل اشتغال جوانان شادگانی را مرتفع می سازد.نگاه به محصول استراتژیک باید با نگاهی تخصصی همراه باشد و ما معتقدیم بخش خصوصی با مدیریت اتاق بازرگانی آبادان در این زمینه کمک شایانی به شهرستان شادگان خواهد کرد.

در این نشست نورالدین موسی سرپرست بندر تجاری شادگان با اشاره به فعالیت های بندر شادگان گفت : می توانیم با استفاده از امکانات وظرفیت های بندری شادگان ؛ فعالیت این بندر را افزایش دهیم.در حال حاضر فعالیت بندر شادگان چندان مطلوب نیست که امیدواریم با تجمیع بخش های مورد نیاز در تسهیل و تسریع صادرات شاهد رونق دوباره ی این بندر باشیم.

گفتنی است در این نشست راهبردی ؛ فعالان اقتصادی شهرستان شادگان که عمدتا در زمینه ی تولید و بسته بندی خرما فعالیت دارند به همراه فرماندار؛ رئیس ادارات صنعت و معدن؛ جهاد کشاورزی ؛ گمرک و بنادر و کشتیرانی این شهر؛ با ابتکار اتاق بازرگانی آبادان گرد هم آمدند تا از سرمایه های واقعی این شهرستان بویژه محصول استراتژیک خرما در جهت رشد و توسعه ی منطقه حراست و صیانت نمایند.

اتاق بازرگانی آبادان در این نشست ؛ با اعلام آمادگی و حمایت از برند خرمای شادگان اعلام کرد که مقدمات حضور برند خرمای شادگان در بازارهای جهانی را فراهم خواهد کرد.