یادداشت اقتصادی ریاست اتاق آبادان در سال نو ۱۳۹۸

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
  • نظرات : بدون دیدگاه

سالی که نکوست از بهارش پیداست

مسعود خیاط زاده ؛ رئیس اتاق بازرگانی آبادان در یادداشت اقتصادی خود به مناسبت آغاز سال نو خورشیدی با اشاره به لزوم قدردانی از پارلمان اقتصادی بخش خصوصی ؛ به موارد مهمی در این خصوص اشاره کرده که در زیر خواهید خواند.

بسم الله الرحمن الرحیم

سال ۱۳۹۷ با تمام فراز و نشیب ها ؛ تنش های مالی ؛ انبوه بخشنامه های کوتاه مدت ؛ محدودیت های صادراتی و از همه برجسته تر ؛ محدودیت های خودخواسته که نتیجه ی اقتصاد دولتی است سپری شد.

درسال ۱۳۹۷ که به نام حمایت از کالای ایرانی بود شاهد رفتارهای بعضا متنقاضی از سوی دولت بودیم که نتیجه آن رفتن به شیب رکود در تولید و کند شدن سرعت چرخ تولید صنعتگران و تولیدکنندگان بود.

تنش های ارزی در سال ۹۷ بیشترین فشار را بر تولید گذاشت که تورم حاصل از کمی عرضه ؛ باری بود بر دوش مصرف کنندگان.

کاهش معنادار و سقوط آزاد ریال در برابر ارزهای عمده عملا موجب شد تا سوداگران فرصت جو به فکر معامله ی اقلام اساسی مردم از جمله مواد پروتئینی و خوراکی با دلارهای سرگردان در مرزها بیافتند که همین امر جز تشدید تورم و نحیف تر شدن سبد غذایی قاطبه مردم ره آورد دیگری نداشت.

سال ۹۷ بویژه در شش ماهه پایانی ؛ روزهای سختی برای اقتصاد کشور رقم زد و بدلیل آنچه باید ضعف سیستماتیک در نظارت بر توزیع برشمرد ؛ گاه با افزایش های سرسام آور قیمت مواد پروتئینی و اساسی نظیر گوشت قرمز ؛ مرغ و ماهی شد که علیرغم صدور مجوزهای واردات گسترده ؛ صرفا به دلیل کاهش چشمگیر ارزش پول ملی ؛ باز هم افاقه نکرد و البته هنوز هم مشکلات ادامه دارد.

در سال ۹۷ فعالان اقتصادی بخش خصوصی بارها و بارها با متولیان و تصمیم گیران و تصمیم سازان دولتی در بخش اقتصادی نشست های تخصصی تحت عنوان شورای گفت و گو برگزار کردند و انتظار می رفت حاصل آن همه نشست به سرانجامی نیکوترختم می شد که بنا به دلایلی که برخی ازآنان نشات گرفته از اقتصاد رانتی است ؛ نتوانست بخش خصوصی را خشنود و راضی سازد.

اما اینک در سال ۱۳۹۸ هستیم و رونق تولید ؛ شعار استراتژیکی است که از سوی مقام معظم رهبری عنوان و ابلاغ شده است.

بی تردید رونق تولید چیزی جز حمایت همه جانبه از فعالان اقتصادی نیست و این را به ضرس قاطع می گویم که اگر قرار باشد طعم شیرین تحقق رونق تولید را بچشیم ؛ راه آن است تا از منابع مالی حاضر در جهت حمایت ازتولیدکنندگان استفاده نماییم و همسو با آن ؛ چرخش سیاست خارجی به سمتی باشد که تجارت آزاد را نوید دهد.

تحریم ها در سال جاری نیز ادامه خواهند داشت اما فراموش نکنیم که حجم اصلی تحریم ها متوجه ی صادرات نفتی است و این در حالی است که محصولات کشاورزی ؛ دامی و معدنی ایران همچنان مشتریان خود را دارند ؛ پس نکویی بهار را به تصمیمات ارزنده و اعتماد به نظرات کارشناسی پارلمان اقتصادی بخش خصوصی کشور یعنی اتاق های بازرگانی معطوف بداریم.

مسعود خیاط زاده

رئیس اتاق بازرگانی ؛ صنایع ؛ معادن و کشاورزی آبادان