یادداشت اقتصادی هفته ؛ بخش خصوصی سواد تجاری و توسعه کسب و کار را دارد.

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  • نظرات : بدون دیدگاه

یادداشت اقتصادی هفته

اتاق بازرگانی ؛ صنایع ؛ معادن و کشاورزی آبادان

بخش خصوصی سواد تجاری و توسعه کسب و کار را دارد.

مسعود خیاط زاده ؛ رئیس اتاق بازرگانی آبادان در یادداشت اقتصادی این هفته خود با اشاره به عدم واگذاری اقتصاد های تجاری و تولیدی به بخش خصوصی از سوی دولت ؛ خواستار عملیاتی شدن منویات رهبر معظم انقلاب در واگذاری واقعی اقتصاد به بخش خصوصی شد.

متن کامل یادداشت ( ۱۵ آبان ماه ۹۷ ) رئیس پارلمان بخش خصوصی اقتصاد منطقه ی آبادان به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

هنگامی که از بخش خصوصی سخن می گوئیم ؛ منظور نیروهای توانا در دو بخش تولید ؛ صادرات و واردات است. این دو بخش با درک صحیح از بازارهای داخلی و خارجی ؛ و با پیروی از سیاست های جهانی فضای کسب و کار ؛ به هدفی جز شکوفایی و رونق اقتصادی کشور نمی اندیشد.

سال هاست که رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید بر واگذاری اقتصاد به بخش خصوصی نموده اند و معظم له فرمان های متعددی نیزصادر و ابلاغ کرده اند ؛ اما در کمال تعجب ما شاهد انتقال و واگذاری تولید و بازرگانی صرفا از بخش دولتی به شبه دولتی هستیم.

در این که دولت نمی خواهد یا نمی تواند اصل ۴۴ قانون اساسی و قوانین کسب و کار را جامع و کامل اجرایی کند موضوعی است که دراین یادداشت کوتاه نمی گنجد اما اشاره به این مهم ؛ حیاتی است که بخش خصوصی علاوه بر سواد تجاری در توسعه ی فضای کسب و کار دارای انگیزه های بسیاری است که مدیران صنایع و بازرگانی های شبه دولتی فاقد آن می باشند.

این ها در کنار انبوه بخشنامه های متنوع و خلق الساعه وزارت اقتصاد و دارایی و زیر مجموعه های آن ؛ عرصه را چنان بر سرمایه گذار؛ تولید کننده و بازرگان تنگ کرده که شرایط را برای سرمایه گذاری در دیگر بلوک های سود ده نظیر مسکن و خدمات واسطه گری سوق داده است ؛ و این ها دقیقا همان دلایلی هستند برای کسادی تولید که منافات جدی با اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی دارد.

مسعود خیاط زاده

رئیس اتاق بازرگانی ؛ صنایع ؛ معادن و بازرگانی آبادان