انجمن ملی خرما ایران – شعبه خوزستان

تمامی شواهد نشان می دهد که عصر حاضر، عصر تخصص، دانش و اطلاعات است و روز به روز نقش متخصصین بیش از پیش جلوه گر می شود. انجمن خرمای ایران با درک این مهم و به پشتوانه ۱۲ سال تجربه موفق و با دراختیار داشتن مجموعه کاملی از دانش، توان، تجربه و تخصص و بهرمندی از کارشناسان نیروهای مجرب، ضمن ارائه طیف وسیعی از خدمات تخصصی بازرگانی در حوزه محصولات باغی و کشاورزی اقدام به کارشناسی و بررسی کاشت، بهره برداری خرما و محصولات جانبی می نماید.

در حال حاضر انجمن ملی خرمای خوزستان ، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و فارس در سطح کشور فعالیت دارند و تمامی اعضای این انجمن‌ها در حوزه فرآوری، صادرات و تولید خرما فعال هستند.

بیشتر فعالان اقتصادی مشکلات کسب و کار دارند و اتاق ایران به عنوان مشاور و تسهیل گر در سطح کشور و با توجه به ارتباط با وزارتخانه‌ها، ارگان‌ها و سازمان‌ها می‌تواند مسائل و مشکلات را حل کند تا فعالان اقتصادی بتوانند فعالیت خود را به راحتی انجام دهند.

سالانه یک میلیون تن خرما در کشور تولید و ۱۰۰هزار تن آن به خارج صادر می شود که ۱۰درصد از تولید کشور را دربر می گیرد و نزدیک به ۱۰۰میلیون دلار حجم صادرات خرما برآورد شده است.
این انجمن نقش خطیری در توسعه صنعت خرما دارد و تمام دست اندرکاران این صنعت را در بر می گیرد.
اتاق علاوه بر اینکه در خدمت اعضاست، در خدمت کل جامعه نیز هست و همه فعالان اقتصادی عضو اتاق، وظیفه ارتقای اقتصادی کشور و کمک به سایر فعالان اقتصادی کشور را به عهده دارند.
تاکنون شوراهایی مانند شورای پسته و زعفران به منظور حمایت از این محصولات تشکیل شده است.
باید برای همه کالاهای کشاورزی، شورا تشکیل شود تا به جایگاه واقعی خود برسند، حتی برای کالاهایی مانند فرش که به عنوان برند ایران در جهان شناخته می شوند، نیز باید انجمن مربوطه تشکیل شود.
گفتنی است، انجمن ملی خرمای ایران با مشارکت ۱۸۶ نفر و حضور مدیر امور تشکل ها، دبیر کمیسیون تشکل ها و همچنین نماینده امور حقوقی اتاق ایران تشکیل شد.
بر اساس رای گیری صورت گرفته ” غلامرضا اکبری زاده ” به عنوان رئیس هیات مدیره و ابراهیم پورحیدری، مصطفی کعبی پوره، محمدصادق حمیدیان و عبدالحکیم ریگی به عنوان نواب رئیس، قاسم بادمهره به عنوان خزانه دار و همچنین محمدرضا خیرخواه نیز به سمت منشی هیات مدیره انتخاب شدند.
حسین عامری و فرج اله طاهرپور نیز به عنوان عضو هیات مدیره منصوب شدند.
هیات امنای انجمن نیز شامل سه بخش تولید، صنایع فرآوری و بسته بندی و تجارت است که محمد حیدری هنگامی، نادر وطن خواه، مصطفی عامری، نادر خدادادی، مصطفی کعبی پور، کاووس کریمی، عبدالحکیم ریگی، سید نوید محمدی وکیلی، فرامرز احمدی نژاد و محسن یزدانی جهرمی به عنوان اعضای بخش تولید انتخاب شدند.
همچنین علی محمد صمیمی، ابوالقاسم کاووسی، مهران منصوریان، فرهاد ناصر پور کیانی، غلامرضا شیخ زاده، علی اصغر شهبا، محمدرضا خیرخواه، فرهاد مدجحی، محمدصادق حمیدیان و فیروز حسن آبادی نیز به عنوان اعضای صنایع فرآوری و بسته بندی منصوب شدند.
به منظور تامین هزینه ها، حق ورودیه ی انجمن و عضویت سالانه بنا بر پیشنهاد روسای اتاق های جنوبی مقرر شد در سال اول هزینه های جاری انجمن توسط اتاق های بازرگانی استان های خرماخیز تامین شود.
فرایند تاسیس و ثبت انجمن ملی خرمای ایران دراتاق ایران
بخش کشاورزی در ایران به لحاظ دارا بودن توانمندی قابل توجه در منابع تولید، همواره از اهمیت ویژه ای در فرایند توسعه کشور برخوردار بوده است. مسایل و مشکلات مربوط به تولید و صادرات خرما و فراورده های آن به عنوان بخش ویژه ای از محصولات کشاورزی در کشور همواره مورد توجه برنامه ریزان و تصمیم گیرندگان در سطح کلان مجلس شورای اسلامی و دولت جمهوری اسلامی ایران بوده است.
امروزه بیش از گذشته لزوم تحقیق و مطالعه در خصوص مشکلات فراروی تولید، صنایع فراوری و بسته بندی، نگهداری، سیستم حمل و نقل، بازاریابی و تجارت خارجی خرما و فراوده های آن و برنامه ریزی هایی که بتواند برطرف کننده آن ها و عوامل به وجود آورنده توسعه باشد، عمیقاً احساس می شود.
اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در ایفای رسالت و وظیفه قانونی خود مبنی بر ایجاد همگرایی بین فعالین اقتصادی از طریق توسعه و ترویج فرهنگ فعالیت های تشکلی و ایجاد، تقویت و توسعه تشکل های خصوصی و فراگیر در سطح ملی و نیز نقش آفرینی بر اساس ماموریت های محوله در فضای جدید اقتصادی کشور برای ایجاد تحول در ساختار اقتصادی کشور و متناسب با سیاست های توسعه ای و تحولات جهانی اقدام به تاسیس انجمن ملی خرمای ایران کرد تا از این طریق ضمن ایجاد زمینه مناسب برای مشارکت فعالین اقتصادی مربوطه در عرصه های تصمیم سازی و تصمیم گیری، موضوع تولید و صادرات خرما و فراورده های آن را توسط انجمن موصوف و از طریق راهبردهای علمی – کاربردی، منطقی و متناسب با سیاست های توسعه ای در هر یک از بخش های مربوطه هدایت و راهبری کند.
در همین راستا هیات موسس انجمن ملی خرمای ایران مرکب از روسای اتاق های بازرگانی و صنایع و معادن آبادان، اهواز، بندرعباس، بوشهر، خرمشهر، زاهدان، شیراز و کرمان تشکیل شد. هیات موسس مورد اشاره طی نشست های متعدد و با بهره گیری از مشاوران و صاحبنظران اقتصادی و حقوقی، در اولین اقدام اساسنامه انجمن ملی خرمای ایران را تدوین و پس از اخذ موافقت اصولی مربوطه از اتاق ایران مبنی بر تاسیس و ثبت انجمن ملی خرمای ایران در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، مقدمات و تشریفات برگزاری مجمع عمومی موسیسین و ثبت انجمن در اتاق ایران را فراهم کرد.

انتخابات سومین دوره انجمن ملی خرمای ایران شعبه خوزستان با شرکت ۲۳ نفر برگزار شد که پنج نفر به عنوان اعضای اصلی هیأت مدیره و ۲ نفر اعضای علی البدل برای مدت سه سال انتخاب شدند ضمن اینکه یک نفر بازرسی اصلی و یک نفر بازرسی علی البدل انجمن به مدت یک سال انتخاب شدند.

در این انتخابات هفت نفر به عنوان اعضای هیأت مدیر و ۲ نفر به عنوان بازرس کاندید شدند و رأی گیری به صورت مخفی و قانونی انجام شد و نتایج آن مشخص شدند.

موسی موسوی با ۲۲ رأی، سیدعلی آلبوشوکه ۲۱ رأی، فرهاد ناصرپور ۲۰ رأی، سیدرضا زیتون نژاد موسویان ۱۷ رأی و محمدهادی مقدم با ۱۷ رأی به عنوان اعضای اصلی، یعقوب محسنی ۶ رأی و فرشید قربانی ۲ رأی به عنوان اعضای علی البدل و طیبه شاه ولی پور شوری با ۱۸ رأی به عنوان بازرس اصلی انجمن ملی خرما شعبه خوزستان انتخاب شدند.